شنبه 4 حمل|فروردین 1397 برابر با 24 مارچ 2018

افزایش جیره‌بندی‌های برق کابل؛ مشکلی که هرگز حل نشد 16 ميزان|مهر 1396

 

جیره‌بندی برق در افغانستان به ویژه کابل موضوع تازه‌یی نیست، اما این مشکل بعضی وقت‌ها حل می‌شود و بعضی‌ وقت‌ها به اوج می‌رسد. سوای جنجال‌های قطع‌وصل برق، دود و سروصدایی که از روشن و خاموش‌کردن ماشین‌های تولیدکنندۀ انرژی برق به وجود می‌آید، مشکلات را بیشتر از پیش افزایش می‌دهد و زنده‌گی را در کابل سخت می‌سازد.

 پایتخت‌نشینان می‌گویند که در جریان بیست‌وچهار ساعت، آنان فقط چند ساعتی از نعمت برق مستفیدند و بس. به گفتۀ آنان، تا چند هفته پیش جریان برق هیچ قطع نمی‌شد، اما این مشکل اکنون به چندین بار در یک روز می‌رسد.

شماری از دکان‌داران می‌گویند که نبود برق باعث می‌شود مواد خوراکی داخل یخچال‌ها فاسد شده و غیرقابل استفاده شوند. به گفتۀ آن‌ها، این مشکل همواره در کابل بوده و هرگز برای مدتی طولانی حل نشده است.

وحیدالله توحیدی، سخنگوی شرکت تولیدکنندۀ انرژی برق افغانستان (برشنا) علت افزایش در قطع‌ووصل برق کابل را پایان موعد قرارداد 300 میگاوات انرژی با تاجیکستان می‌داند و می‌گوید که روشنایی برق این روزهای پایتخت از اوزبیکستان است.

به گفتۀ او، کابل در حال حاضر با کمبود 45 میگاوات برق روبه‌رو است. توحیدی می‌گوید، مسؤولان برشنا برای تمدید قرارداد برق تاجیکستان عازم دوشنبه شده‌اند و به زودی نتیجۀ این سفر روشن خواهد شد.

همه‌ساله با آغاز فصل سرما مشکلات برق نیز افزایش می‌یابد؛ با این که حکومت هر بار از حل همیشه‌گی این مشکل سخن می‌گوید، اما تاحال راه حلی همیشه‌گی برای این معضل پیدا نشده است.