سه‌شنبه 29 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 مارچ 2018

افغانستان در ردۀ چهاردهم کشورهای در معرض تهدید اقلیمی 18 ميزان|مهر 1396

 

مسؤولان ادارۀ حفاظت از محیط زیست می‌گویند، افغانستان به علت کمبود ظرفیت در جلب و جذب کمک‌های جهانی توان مقابله با تغییرات اقلیمی را ندارد. به گفتۀ آنان، افغانستان چهاردهمین کشور در معرض تهدیدات اقلمیی است.

عباس بصیر، مشاور رییس جمهور در امور حفاظت از محیط زیست و ذخایر طبیعی امروز (سه‌شنبه) در نشست گرامی‌داشت از روز جهانی تغییرات اقلیمی در کابل می‌گوید، اعضای معاهدات تفاهم‌نامه‌های جهانی متعهد اند که تمامی برنامه‌های اقتصادی خود را بر اساس تغییرات اقلیمی، آماده سازند.

به گفتۀ آقای بصیر، افغانستان عضویت معاهدات جهانی حفاظت از محیط زیست را دارد و باید در این باره تحقیقات علمی را انجام دهد تا بتواند کمک‌های مالی صندوق‌های جهانی را جذب کند.

او می‌گوید، با آن که منابع مالی فراوانی برای تغییرات اقلیمی وجود دارد، اما افغانستان به علت نداشتن ظرفیت لازم در این بخش نمی‌تواند، کمک‌های جهانی را به دست بیاورد.

سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور در این نشست می‌گوید، علما پذیرفته اند که تغییرات اقلیمی خطرناک تر از هراس افگنی است.

به گفتۀ آقای دانش، افغانستان در حالی که در ردۀ کشورهای کمترین تولید کننده‌گازهای گل خانه‌یی قرار دارد، اما با خطرات زیاد تغییرات اقلیمی روبه‌رو است.

معاون دوم رییس جمهور می‌افزاید، لازم است که جامعه جهانی افغانستان را در این باره یاری کند.

در حال حاضر شماری زیادی از کشورهای جهان بارها برای مبارزه با تغییرات اقلیمی به تفاهمی دست یافته‌اند، اما با آن هم خطر تغییرات اقلیمی این کشورها را تهدید می‌کند.