دوشنبه 2 دلو|بهمن 1396 برابر با 22 جنوری 2018

تعهدات پیشین اسلام‌آباد محور نشست چهارجانبۀ صلح افغانستان 23 ميزان|مهر 1396

 

قرار است نشست چهارجانبۀ افغانستان، آمریکا، پاکستان و چین در بارۀ روند صلح افغانستان فردا (24 میزان/مهر) در مسقط، پایتخت عمان برگزار شود.

شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید که حکمت‌خلیل کرزی، معین سیاسی این وزارت در این نشست شرکت خواهد کرد. به گفتۀ آقای مستغنی، روند صلح افغانستان و تعهد اسلام‌آباد مبنی بر نقشۀ صلح در نشست چهارجانبۀ پیشین محورهای این دور از نشست خواهند بود.

سخنگوی وزارت خارجۀ کشور می‌گوید، امیدوار است اسلام‌آباد به تعهداتش در مبارزه علیه تروریسم عمل کند؛ زیرا اکنون دیگر تنها افغانستان به نابودی مخفیگاه‌های تروریستان و مراکز آموزشی و تمویلی گروه‌های تروریستی از سوی پاکستان تأکید ندارد و جهان نیز روی این موضوع پافشاری می‌کند.

اسماعیل قاسمیار، مشاور امور بین‌الملل شورای عالی صلح می‌گوید که اکرم خپلواک، رییس دبیرخانۀ این شورا در نشست چهارجانبۀ فردا اشتراک خواهد کرد.

اما به باور شماری از آگاهان، اشتراک اسلام‌آباد در چنین نشست‌هایی صرفاً به خاطر کاهش فشارهای جهانی به ویژۀ ایالات متحدۀ آمریکا بر پاکستان است و این کشور از حمایت تروریست دست بردار نخواهد شد. شماری هم به این فکرند که اسلام‌آباد بلاخره مجبور خواهد شد از حمایت از تروریسم دست بشوید.

محمدحسن حقیار می‌گوید، راه‌اندازی چنین نشست‌هایی خوب است، اما تنش کابل و اسلام‌آباد بسیار قدیمی‌ بوده و با یک یا دو نشست نمی‌توان به بهبود این تنش امیدوار بود.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که چند هفته پیش قمرجاوید باجوه، رییس ستاد ارتش پاکستان در سفری به کابل از همکاری کشورش در روند صلح افغانستان اطمینان داده بود.