دوشنبه 2 دلو|بهمن 1396 برابر با 22 جنوری 2018

هشدار ربانی: اگر حکومت اصلاحات نیاورد مردم دست به کار می‌شوند 24 ميزان|مهر 1396

 

رییس حزب جمعیت اسلامی هشدار می‌دهد که اگر حکومت به اصلاح نظام اقدام نکند، مردم خودشان دست به کار خواهند شد.

صلاح‌الدین ربانی، رییس حزب جمعیت اسلامی و وزیر خارجۀ کشور در یک گردهمایی که به مناسبت ششمین سالگرد کشته‌شدن برهان‌الدین ربانی در ولایت بدخشان برگزار شده بود، از انحصار قدرت در حکومت وحدت ملی انتقاد می‌کند.

آقای ربانی می‌گوید، افرادی که به جای مردم تصمیم می‌گیرند و توجهی به اصلاح نظام ندارند، مرتکب اشتباه بزرگی می‌شوند. به گفتۀ رییس جمعیت اسلامی، بی‌توجهی به خواست‌های مردم برای اصلاح بنیادین نظام، دستاوردهای یک‌ونیم دهۀ اخیر را با تهدید روبه‌رو می‌کند.

آقای ربانی با نگرانی از ناتوانی حکومت در برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها می‌گوید، تا هنوز سرنوشت حوزه‌های انتخاباتی، بودجۀ کمیسیون‌های انتخاباتی و ثبت‌نام رأی دهنده‌گان در هاله‌یی از ابهام قرار دارد و این موضوع نشان می‌دهد که نهادهای مسؤول توانایی برگزاری شفاف انتخابات پارلمانی را ندارند.

بسم‌الله محمدی، وزیر دفاع پیشین و از اعضای شورای رهبری جمعیت اسلامی در این همایش می‌گوید، حکومت کنونی عامل بحران در افغانستان است و به موافقت‌نامه‌یی که مبنای مشروعیت نظام است، عمل نکرده است.

ششمین سال‌یاد کشته‌شدن برهان‌الدین ربانی، رهبر پیشین جمعیت اسلامی امسال گسترده‌تر از سال‌های پیش با حضور هزاران تن از هواداران این حزب در بدخشان برگزار شد و انتقادها از حکومت وحدت ملی هم تندتر از قبل بود.