چهارشنبه 2 حوت|اسفند 1396 برابر با 21 فبروری 2018

افغانستان در حال گذار از «فقر مطلق» 25 ميزان|مهر 1396

حسین بیوک سلام وطندار  

امروز روز جهانی محو فقر است. به این بهانه به چند کارخانۀ تولیدی در پایتخت سر زده‌ام.

به یکی از کارخانه‌های تولید کفش در کابل رفتم. کارگران به ترتیب نشسته‌اند و در حال سوراخ‌کردن جای بند کفش‌اند. کنار سمسور نشستم. او 4 سال است که در این کارخانه مصروف کار است. می‌گوید از کارش راضی‌ست. عبدالبصیر کنار چپ سمسور می‌نشیند. او اما کمی بیشتر از سمسور پیشینۀ کاری در این کارخانه را دارد؛ 5 سال. عبدالبصیر می‌گوید که حدود 20 سال است که با کفش سروکار دارد. آنان می‌گویند، با حقوقی که از این کارخانه می‌گیرند به خوبی شب‌وروزشان را می‌گذرانند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از شرایط کار و شمار کارگران، با عبدالجبار ساپی، رییس و بنیان‌گذار این کارخانه گفت‌وگو کردم. او می‌گوید که هدفش در هنگام تأسیس این کارخانه اشتغال‌زایی بوده است.

به گفتۀ آقای ساپی، در حال حاضر بیش از 100 تن از مردان و زنان در این شرکت مشغول کارند. او می‌افزاید که کارگرانش را از سراسر کشور گزینش کرده و برای کارگران مهاجر، محل اقامت نیز ساخته است.

در کارخانۀ رسول خان نیز شمار زیادی از کارگران مشغول کارند. رسول خان، رییس و بنیان‌گذار کارخانۀ تولید فرش‌های پلاستیکی می‌گوید، توانسته برای 20 تن از شهروندان زمینۀ کار را فراهم کند. این کارخانه‌دار می‌افزاید که برای کارگرانش محل بودوباش مهیا کرده و تمام امکانات درمانی را نیز برای‌شان فراهم کرده است.

برای پرس‌وجو پیرامون شمار کارگران ماهر و غیرماهر سراغ صیام پسرلی، سخنگوی اتاق‌های تجارت و صنایع رفتم. آقای پسرلی می‌گوید که بخش خصوصی برای میلیون‌ها شهروند در سراسر کشور زمینۀ کار را آماده کرده است.

به باور سخنگوی اتاق‌های تجارت و صنایع، افغانستان در حال گذار از «فقر مطلق» است و بخش خصوصی با تأسیس کارخانه‌ها و ایجاد مشاغل باثبات، از تمام توانش برای فقرزدایی در کشور بهره می‌برد.

سرمایه‌گذاران خرد و کلان کشور همواره گفته‌اند، در صورتی که حکومت افغانستان از آن‌ها حمایت کند و جلو فساد اداری را در نهادهای دولتی بگیرد، میزان سرمایه‌گذاری‌ها بیشتر شده و به تبع بستر اشتغال‌زایی نیز گسترش خواهد یافت.