آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

واکنش عالمان دین و شهروندان کشور بر حملات انتحاری کابل و غور 29 ميزان|مهر 1396

 

مسؤولان وزارت حج و اوقاف و شماری از عالمان دین امروز (شنبه) در یک نشست خبری در کابل، حملات انتحاری شب‌ گذشته در کابل و غور را محکوم می‌کنند و می‌گویند، وزارت داخله پس از این رویدادها، برای تأمین امنیت مساجد، نیروی امنیتی گماشته است.

عبدالحق عابد، معین وزارت حج و اوقاف می‌گوید، کشورهای بیرونی با طرح این گونه حملات هراس افگنانه در داخل مساجد، می‌خواهند که میان مذاهب کشور تفرقه بیاندازند. او می‌گوید، وقوع این گونه رویدادها هیچ‌گاهی سبب تفرقه میان پیروان مذاهب مختلف در کشور نخواهد شد.

به گفتۀ معین وزارت حج و اوقاف، پس از حملات انتحاری شب پیش در مسجد امام زمان در کابل و خواجه‌گاه ولسوالی دولینۀ غور، وزارت داخله برای تأمین امنیت هر مسجد، دو سرباز پولیس را گماشته است.

آقای عابد می‌افزاید، 54 تن در رویداد مسجد امام زمان ناحیه سیزدهم کابل و 30 تن در حملۀ مسجد خواجه‌گاه ولایت غور کشته شدند.

محمد آصف مصباح، رییس حسینه‌ها در کابل حملات خون‌بار اخیر را تقبیح می‌کند و می‌گوید، این رویدادهای خونین نمی‌توانند که سبب ایجاد نفاق در بین پیروان مذاهب مختلف شوند.

برخی از شهروندان هرات ضمن تقبیح حملات هراس‌افگنان به ویژه رویدادهای خون‌بار شب پیش در کابل و غور می‌گویند، کشتار افراد بی‌گناه، مغایر با آموزه‌های اسلام  است و کسانی که این حملات را سازماندهی می‌کنند، به هیچ دین و آینی باور ندارند.

شماری از فعالان مدنی و بزرگان قومی بلخ نیز در یک نشست اعتراضی در شهر مزارشریف، حملات هراس‌افگنانه بر اماکن مقدس را محکوم کرده و بر اتحاد و وحدت میان شهروندان تأکید می‌کنند.

حملات جداگانۀ انتحاری بر مساجدی در غور و کابل جان نزدیک به 100 تن را گرفت و حدود 200 تن دیگر زخمی شدند.