دوشنبه 2 دلو|بهمن 1396 برابر با 22 جنوری 2018

بازمانده‌گان حمله بر مسجد امام‌زمان: هیچ توقعی از حکومت نداریم! 29 ميزان|مهر 1396

 

بازمانده‌گان قربانیان حمله بر مسجد امام‌زمانِ دشت‌برچی با اشک و ماتم عزیزان‌شان را به خاک سپردند. آنان می‌گویند، از حکومت دیگر هیچ توقعی ندارند. حملۀ انتحاری بر مسجد امام‌زمان شام گذشته 56 کشته برجا گذاشت و 55 زخمی. در میان قربانیان این رویداد زنان و کودکان نیز شامل بوده‌اند.

محسن هنگام دفن یکی از بسته‌گانش، محافظان مسجد را به سهل‌انگاری متهم می‌کند و می‌گوید که انتحارکننده به راحتی وارد مسجد شده است. او می‌گوید، حملۀ مهاجم برنامه‌ریزی‌شده و بسیار دقیق بوده است. عبدالواحد، یکی دیگر از بسته‌گان بازمانده‌گان این رویداد می‌گوید، از پنج محافظ مسجد، تنها یک نفر حضور داشته و چهار تن دیگر نبوده‌اند.

 عبدالعزیز، یکی از باشنده‌گان دست‌برچی که در نزدیکی مسجد امام‌زمان زنده‌گی می‌کند رویداد شام گذشته را بازخوانی کرده و می‌گوید، تأمین امنیت شهروندان اولویت برنامه‌های حکومت نیست و رهبران بیشتر به فکر تقسیم قدرت‌اند. او از حکومت می‌خواهد که تنها به فکر امنیت باشند، آنان خودشان از پس دیگر مشکلات برمی‌آیند.

حملات بر مساجد و دیگر اماکن مذهبی شیعه‌یان در کشور امسال به اوج خود رسیده است.

در آخرین مورد سه سنبله/شهریور امسال یک مسجد دیگر به همین نام (امام‌زمان) در قلعۀ نجارهای شهر کابل هدف حملۀ مهاجمان انتحاری قرار گرفت، این حمله پس از حمله بر مسجد باقرالعلوم، مسجد الزهرا، مراسم عزاداران عاشورا در زیارت سخی، حمله بر معترضان جنبش روشنایی و حمله بر نمازگزاران مسجد جوادیه در هرات، هشتمین رویدادی‌ست که داعش مکان‌های مذهبی اهل تشیع را نشان می‌رود.