چهارشنبه 2 حوت|اسفند 1396 برابر با 21 فبروری 2018

صابون کندهار و بازار خوبِ آن در آمریکا و کانادا 3 عقرب|آبان 1396

ریحانه فرهمند سلام‌وطندار  

صابون کندهار، محصولی از افغانستان که گفته می‌شود اکنون به بازارهای جهان از جمله به بازارهای آمریکا و کانادا راه‌یافته است و از شهرتی خوبی در این بازارها نیز برخوردار است.

این صابون از انار و ساير میوه‌ها به شکل سنگ‌های دریایی ساخته می‌شود، اما به دلیل عدم آگاهی شهروندان از کیفیت آن و بلند بودن بهای آن، بازار خوبی در کشور ندارد.

برای بررسی بازار فروش این صابون و این که مردم از کیفیت این محصول راضی اند یا نه، خبرنگار سلام‌وطندار سری زده به فروشگاهای لوازم بهداشتی.

حبیب‌الله یک‌تن از باشندۀ کابل می‌گوید، حدود دو سال می‌شود که از صابون کندهار استفاده می‌کند و از کیفیت این محصول رضایت دارد. او می‌گوید، صابون کندهاری در کنار این که تولید وطن است و خواص طبيعى دارد، به جلد انسان مفید می‌باشد.

مختار، دیگر باشندۀ کابل که با خانواده‌اش برای خرید به بازار آمده، می‌گوید، او و دوستانش که مصرف کنندۀ صابون کندهار اند، از این محصول رضایت کامل دارند.

سجاد، یکی از دکانداران کابل به سلام‌وطندار می‌گوید، صابون کندهار از روغن بوته‌هاى طبيعى ساخته مي‌شود و به همین دلیل بهایش بلند است.

به گفتۀ سجاد، این صابون در بازارهای کشور از 290 تا 390 افغانی به فروش می‌رسد، اما در خارج از کشور از 20 تا 50 دالر فروخته می‌شود.

این فروشنده می‌افزاید که صابون کندهار گونه‌های مختلف برای جلدهای متفاوت دارد.

گفته‌می‌شود که در ترکیب این صابون مواد کیمیاوی وجود ندارد و کمک زیادی به زیبایی و شفافیت جلد می‌کند.

گفتنی‌ست که تمامى روند تولید این صابون‌ با دست انجام می‌‌شود.