آدينه 31 حمل|فروردین 1397 برابر با 20 اپریل 2018

گشایش نخستین ترمیمگاه تلفن ویژۀ زنان در کابل 7 عقرب|آبان 1396

 

با گسترش فعالیت شبکه‌های مخابراتی در افغانستان، شمار زیادی از زنان نیز از تلفون‌ها و گوشی‌های همراه استفاده می‌کنند. اما آنان هنگامی که گوشی‌های همراه‌شان دچار عوارض تخنیکی می‌شود، به علت نبود اعتماد و احتمال سوء استفاده از اطلاعات شخصی‌شان به راحتی نمی‌توانند برای ترمیم‌ تلفن‌های همراه خود به ترمیمگاه‌های مردانه بروند.

حالا عده‌یی از زنان برای رفع این مشکل دست به کار شده و نخستین ترمیمگاه موبایل ویژۀ بانوان در شهر کابل را ساخته‌اند. در این ترمیمگاه سه بانو به سرپرستی کامله صدیقی مصروف کارند.

کامله صدیقی، مسؤول این ترمیمگاه به سلام‌وطندار می‌گوید، یک هفته است این ترمیمگاه را گشوده و هنوز کار روی آغاز رسمی فعالیت‌های‌شلت جریان دارد.

به گفتۀ بانو صدیقی، هدف از ایجاد این ترمیمگاه اشتغال‌زایی و نمایش استعداد زنان در بخش‌های تخنیکی و خصوصاً نشان‌دادن استعداد زنان افغانستان در کارهای کاملاً مردانه است.

بانو صدیقی می‌گوید که یک سال پیش از بابت ترمیم موبایلش دچار مشکل شده بود و به دلیل نبود امنیت در ترمیمگاه‌های مردانه، از آن زمان به فکر راه‌اندازی این چنین ترمیمگاه شده است و با تیمش پیوسته در تلاش است تا سهولت‌های بیشتری را برای کاربران فراهم کند.

حمیده لسانی، فعال حقوق زن و رییس نهاد زنان توانمند با استقبال از راه‌اندازی ترمیمگاه ویژۀ زنان می‌گوید، همیشه نباید شعار داد، «باید در عمل نشان داد که کار زنانه و مردانه ندارد.»

نبی رضایی، یکی از مهندسان ترمیم موبایل با استقبال از این انگیزۀ بانوان می‌گوید، همان گونه که در جامعه به زنان پزشک، آموزگار و آرایشگر نیاز است، به مهندس زن نیز نیاز است.

محمد احمدی، یکی از بازدیدکننده‌گان ترمیمگاه موبایل بانو می‌گوید، با ایجاد این ترمیمگاه گوشی‌های همراه، زنان پس از این با آرامش خاطر می‌توانند تلیفون‌های همراه خود را ترمیم کنند.

راه‌اندازی نخستین ترمیمگاه موبایل ویژۀ بانوان در شهر کابل این امیدواری را ایجاد کرده که زنان افغانستان می‌توانند نقش بیشتری در عرصۀ اقتصادی کشور داشته باشند.