چهارشنبه 2 حوت|اسفند 1396 برابر با 21 فبروری 2018

زمستان امسال مشکل جیره‌بندی برق کابل حل می‌شود 9 عقرب|آبان 1396

 

مسؤولان در برشنا (شرکت تولیدکنندۀ انرژی برق افغانستان) می‌گویند، با تولید 200 میگاوات برق تا یک ماه آینده جیره‌بندی‌های برق در زمستان امسال کاهش می‌یابد.

به گفتۀ آنان، از این رقم 140 میگاوات با راه‌اندازی دو دستگاه تولید برق حرارتی در کابل تأمین خواهد شد، 10 میگاوات با صرفه‌جویی از میزان مصرف برق در اداره‌های دولتی و خصوصی و 50 میگاوات نیز با واردات انرژی از ترکمنستان تأمین می‌شود.

امان‌الله غالب، رییس عمومی شرکت برشنا امروز در نشستی در کابل از فعال‌سازی سیستمی در جریان یک ماه آینده نیز خبر می‌دهد که با استفاده از آن به ساده‌گی می‌شود میزان دقیق مصرف برق را سنجید و برگه‌های هزینۀ برق را به مصرف‌کننده‌گان داد.

رییس شرکت برشنا می‌افزاید که در پی سفر رییس جمهور غنی به اوزبیکستان در بهای برق وارداتی از این کشور نیز کاهش خواهد آمد. آقای غالب می‌گوید، در ماه آینده در نشست ریکا در ترکمنستان سندی سه‌جانبه میان افغانستان، پاکستان و ترکمنستان امضا خواهد شد که بر اساس آن، 2 هزار میگاوات برق از راه افغانستان به پاکستان انتقال می‌یابد و افغانستان سالانه از آن 200 میلیون دالر حق عبور می‌گیرد.

رییس شرکت برشنا می‌گوید که شماری از اداره‌های دولتی و زورمندان هنوز هم نزدیک به 11 میلیارد افغانی از این شرکت بدهکار‌اند و برای پرداخت این مقدار پول به شرکت برشنا یک کمیتۀ به نماینده‌گی از تمام وزارت‌ها تشکیل شده است.

آقای غالب در ادامه می‌افزاید که در دو ماه آینده شبکۀ ملی برق را در ولایت‌های غزنی، میدان‌وردک، لوگر و پکتیا نیز فعال خواهند کرد. محمدآقا کوهستانی، معین وزارت مالیه/دارایی که در این نشست حضور داشت می‌گوید، شرکت برشنا با بودجه و امکانات زیادی که در اختیار دارد باید این نیازمندی مردم را تأمین کند.

اطمینان شرکت برشنا از کاهش زمان جیره‌بندی‌های برق در شهر کابل در حالی مطرح می‌شود که همه‌ساله با فرارسیدن زمستان، قطع برق یکی از مشکلات جدی باشنده‌گان کابل بوده است.