دوشنبه 2 دلو|بهمن 1396 برابر با 22 جنوری 2018

هشدار نور به رد پیش‌شرط‌ها: حکومت را تحریم می‌کنیم 10 عقرب|آبان 1396

 

عطامحمد نور، والی بلخ و رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان در رابطه به حرف‌های روز گذشته‌اش مبنی بر هشدار «سقوط نظام» می‌گوید که این گفته اشتباهی لفظی بوده و او به دنبال سقوط نظام نیست. آقای نور که در هرات به سر می‌برد می‌گوید، به زودی مدارکی از فساد گسترده در ارگ را نشر خواهد کرد.

والی بلخ عصر روز گذشته در نشستی خبری گفت: «یک شبه شهر تغییر می‌کند و مانند رقه (شهری در سوریه) می‌شود، تصمیم ما بر وفق مراد مردم خواهد بود و بهتر است این تصمیم (را) قاطعانه بگیریم، با در نظرداشت این نکات، اول اصلاح نظام و (غیر آن) سقوط نظام.» او از گسترش دامنۀ قوت‌گیری طالبان و داعش نگرانی می‌کند و می‌گوید، طالبان برای رویارویی با داعش از سوی کشورهای خاصی حمایت می‌شوند و در این میان مردم افغانستان قربانی می‌شوند.

آقای نور می‌گوید، کمیسیون انتخابات قابل قبول هیچ جناحی سیاسی در افغانستان نیست؛ کمیشنران از سوی افراد مشخصی تعیین می‌شوند، صندوق‌های رأی‌دهی نیز در اختیار این افراد قرار دارد و «نتیجۀ چنین انتخاباتی از همین اکنون روشن است.» نور، لغو کمیسیون انتخابات، اصلاحات، برنامۀ بدیل در صورت برگزاری انتخابات و نظارت گستردۀ احزاب سیاسی در انتخابات را برای حکومت وحدت ملی پیشنهاد می‌کند و در صورت نادیده‌گی به این موارد هشدار می‌دهد که «حکومت را تحریم کرده و آن را به رسمیت نخواهد شناخت.»

رییس اجرایی حزب جمعیت همچنان دربارۀ عبدالرشید دوستم، معاون نخست رییس جمهور می‌گوید که جرم او هنوز از سوی هیچ دادگاهی ثابت نشده و حکومت در تلاش است تا آقای دوستم را به چالش بکشد.

اسماعیل‌خان از فرماندهان پیشین جهادی نیز در این نشست بر اصلاحات در کمیسیون انتخابات تأکید می‌کند و می‌گوید، دکتر عبدالله عبدالله در دو دور انتخابات ناکام بوده و برای دور سوم نیازی نیست که شانس خود را بیازماید. این فرمانده پیشین جهادی روز گذشته در نشستی با اشتراک عطامحمد نور در هرات با انتقاد از حکومت وحدت ملی گفته بود، چالش‌های کنونی و کوتاهی حکومتِ «تحمیلی» دستاوردهای چندین ساله را با خطر روبه‌رو کرده است.