دوشنبه 2 دلو|بهمن 1396 برابر با 22 جنوری 2018

16 تن در نتیجۀ نبود دکتر و دارو در جوزجان تلف شدند 11 عقرب|آبان 1396

 

دست‌کم 16 تن از بی‌جاشده‌گان جوزجان در نتیجۀ نبود مواد خوراکی، آب آشامیدنی، دارو، دکتر و مکان مناسب برای زنده‌گی تلف شده‌اند؛ از این رقم 10 تن کودک اند و باقی مردان کهن‌سال.

بی‌جاشده‌گان قوش‌تپه و درزابِ جوزجان و دولت‌آباد و خواجه‌سبزپوش فاریاب در یک نشست اعتراضی امروز در مرکز جوزجان می‌گویند، این افراد طی دو هفتۀ گذشته تلف شده‌اند و بیش از 50 تن دیگر به شمول کودکان، زنان و افراد کهن‌سال دچار بیماری‌های مهلک‌اند و وضعیت‌شان وخیم است.

حلیمه صدف کریمی، عضو شورای ولایتی جوزجان در این نشست می‌گوید، حکومت محلی و مقام‌ها در مرکز هیچ توجهی به بی‌جاشده‌گان جوزجان و فاریاب ندارند و در برابر فاجعۀ انسانی که هرآن ممکن است رخ دهد، سکوت کرده‌اند.

بی‌جاشده‌گان می‌گویند، جز چند قرص نان و یک ذخیره آب که از سوی فرماندهی پولیس جوزجان و شماری از باشنده‌گان محل برای آن‌ها توزیع شده، دیگر هیچ کمکی به آنان نرسیده است.

عبدالرحمان محمودی، معاون والی جوزجان با نگرانی از وضعیت بی‌جاشده‌گان جنگ‌های اخیر در این ولایت به سلام‌وطندار می‌گوید که به زودی سه اردوگاه را برای اسکان بی‌جاشده‌گان دست‌وپا خواهند کرد.

شمار بی‌جاشده‌گان مناطق جنگزدۀ جوزجان و فاریاب که به مناطق امن جوزجان آمده‌اند به بیش از هفت هزار تن می‌رسد که در پنج بخش گوناگون این ولایت مسکن‌گزین شده‌اند.