آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

افغانستان؛ دومین کشور خطرناک برای خبرنگاران در جهان 11 عقرب|آبان 1396

 

افراد ناشناس صمد روحانی، یکی از خبرنگاران در ولایت هلمند را عصر یک روز از خانه خارج کرده و تیرباران کردند. غلام‌حضرت برادر این خبرنگار می‌گوید، پس از کشته‌شدن برادرش مجبور به ترک تحصیل شده‌ و با مشکلات زیادی روبه‌رواند.

نوروز رجا، یکی دیگر از خبرنگاران چند روز پیش از سوی یکی از نماینده‌گان مجلس لت‌وکوب شد و پس از شکنجه و چندین ساعت حبس در خانۀ این نمایندۀ مجلس، رها گردید. او می‌گوید، محافظان این عضو مجلس چنان رویکردی با وی داشته‌اند که انتظار نداشت زنده بماند.

اکنون کمیتۀ مصونیت خبرنگاران می‌گوید، افغانستان پس از مکزیک، دومین کشور خطرناک برای خبرنگاران در سطح جهان است.

صدیق‌الله توحیدی، رییس اجرایی کمیتۀ مصونیت خبرنگاران امروز در گرامی‌داشت از روز جهانی جلوگیری از جرایم در برابر خبرنگاران در کابل می‌گوید، در سال 2017، یک هزار خبرنگار در جهان کشته شده‌اند و سهم افغانستان از این رقم درشت دومین رتبه در میان کشورهای خطرناک برای خبرنگاران است.

به گفتۀ آقای توحیدی، در برخی موارد رییسان رسانه‌ها با خبرنگاران در افغانستان رفتار نامناسب دارند، حقوق و رخصتی‌های سالانۀ آنان را در زمان معین نمی‌دهند و حتا در برابر آن‌ها زورگویی می‌شود.

مسؤولان کمیتۀ مصونیت خبرنگاران از حکومت می‌خواهند پرونده‌های خشونت در برابر خبرنگاران را به گونۀ جدی بررسی کرده و برای مصونیت خبرنگاران توجه کند.

این در حالی است که پیشتر نهاد حمایت‌کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان گفته بود، هیچ یک از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها در افغانستان مصونیت کاری ندارند. برای دسترسی به این گزارش این‌جا را کلیک کنید.