دوشنبه 2 دلو|بهمن 1396 برابر با 22 جنوری 2018

135 افغانی؛ پول اعاشۀ یک‌ شبانه‌روز پولیس افغانستان 14 عقرب|آبان 1396

 

مقام‌های وزارت داخله می‌گویند، پول اعاشۀ یک پولیس در جریان یک‌ شبانه‌روز 135 افغانی بوده و این مقدار پول در مقایسه با بهای مواد خوراکی، بسیار ناچیز است.

بریالی سادات، رییس لوژستیک/مدیریت جریان کالای وزارت داخله به سلام‌وطندار می‌گوید، این مقدار پول به تمام نیروهای پولیس، چه سرباز، چه افسر در مناطق امن و ناامن، به گونۀ یکسان پرداخت می‌شود.

آقای سادات می‌گوید، با این مبلغ نمی‌توان غذایی تهیه کرد که نیروهای امنیتی را برای مبارزه آماده کند. سادات می‌افزاید که افزون بر اعاشۀ کم نیروهای پولیس، به علت رقابت‌های ناسالم قراردادی‌ها، اعاشۀ بخورونمیر کنونی هم به درستی به نیروهای پولیس نمی‌رسد.

به گفتۀ رییس لوژستیک وزارت داخله، قراردادی‌ها نمی‌توانند بر اساس قرارداد امضاشده، اعاشۀ مورد نیاز نیروهای پولیس را برسانند؛ به گونۀ مثال، در ولایت غور بهای یک قرص نان 2 افغانی در نظر گرفته شده که با این بها تهیۀ نان برای نیروهای پولیس ناممکن است.

اما او تأکید می‌کند که مشکل نرسیدن اعاشه به نیروهای پولیس را به زودی حل خواهند کرد.

ناگفته نماند، رییس جمهور غنی روز گذشته هیأتی را برای نظارت از اعاشۀ نیروهای پولیس تعیین کرده و دستور داده که متخلفان به دادستانی معرفی شوند.

این در حالی است که چندی پیش شماری از افسران و سربازان گیرمانده در محاصرۀ طالبان در فاریاب به سلام‌وطندار گفته بودند، مدتی‌ست که مواد خوراکی‌شان تمام شده و برای زنده‌ماندن «تکه‌های نان‌ خشکیده و فاسدشده را می‌خورند.» برای دسترسی به این گزارش این‌جا را کلیک کنید.