آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

فقر و عدم علاقه‌مندی خانواده‌ها؛ درِ 19 مکتب در سرپل بسته شد 15 عقرب|آبان 1396

 

مسؤولان ریاست معارف ولایت سرپل فعالیت 19 مکتب دخترانه و پسرانه را در ولسوالی‌های صیاد و کوهستانات سرپل به حالت تعلیق در آوردند.

آنان علت تعلیق فعالیت این شمار مکتب‌ها را فقر و تنگ‌دستی و نبود علاقه‌مندی دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان به آموزش‌ و پرورش عنوان می‌کنند.

عبدالغفور سرپلی، ریس معارف ولایت سرپل در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار می‌گوید، 7 مکتب در ولسوالی صیاد به حالت تعلیق درآمده که 5  آن مختلط و 2 لیسۀ دخترانه می‌باشد.

به گفتۀ او، 12 دیگر در ولسوالی کوهستانات به حالت تعلیق درآمده که 4 مکتب مختلط، 4 لیسۀ پسرانه و 4 دیگر لیسۀ دختران می‌باشد.

سیداسد‌الله دانش، عضو شورای ولایتی سرپل با نگرانی از عدم فعالیت این شمار مکاتب در ولسوالی‌های صیاد و کوهستانات سرپل می‌گوید، ادامۀ این وضعیت سبب می‌شود که صدها دانش‌آموز از مکتب باز می‌مانند و در آینده با گروه‌ها تروریستی یکجا خواهند شد.

 به گفتۀ او، گروه‌های تروریستی بیشتر از افراد بی‌سواد و کم‌سواد سربازگیری می‌کنند.

آقای دانش می‌افزاید که حکومت نقش اساسی در فقرزدایی و ارتقای ظرفیت خانواده‌ها دارد، اما تاکنون کاری در این بخش نکرده است.

ذبیح الله امانی، سخنگوی والی سرپل تأیید می‌کند که ریاست معارف فعالیت 19 مکتب دخترانه و پسرانه را در این ولایت به حالت تعلیق در آورده است.

شماری از فعالان مدنی سرپل نیز با نگرانی از گسترش ناامنی بسته‌شدن مکاتب را در این ولایت نگران کننده می‌خوانند و می‌گویند که این شمار مکاتب دوباره باز شود.