دوشنبه 2 دلو|بهمن 1396 برابر با 22 جنوری 2018

زیمرمن: مهم این است که انتخابات در زمان مقررشده برگزار شود 15 عقرب|آبان 1396

 

کورنیلوس زیمرمن، نمایندۀ ارشد ملکی ناتو در افغانستان می‌گوید، برگزاری انتخابات در زمان تعیین‌شدۀ آن مهم است و ناتو به همکاری‌های خود با کمیسیون مستقل انتخابات ادامه خواهد داد.

آقای زیمرمن در گفت‌وگویی ویژه با سلام‌وطندار می‌گوید که انتخابات یکی از پایه‌های دموکراسی است و حکومت، کمیسیون انتخابات، احزاب سیاسی و نهادهای مدنی باید برای اشتراک مردم در این روند کوشا باشند. او با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری 2014 می‌افزاید که مردم افغانستان در گوشه‌وکنار کشور برای انتخاب رهبران خود سهم خواهند گرفت

قرار است انتخابات مجلس و شوراهای ولسوالی‌ها به تاریخ ۱۶ سرطان/تیر ۱۳۹۷ برگزار شود. با این حال عطامحمد نور، والی بلخ و رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی چندی پیش پیشنهاداتی برای برگزاری انتخابات داشت. آقای نور، لغو کمیسیون انتخابات، اصلاحات، برنامۀ بدیل در صورت عدم برگزاری انتخابات و نظارت گستردۀ احزاب سیاسی در انتخابات را برای حکومت وحدت ملی پیشنهاد کرده بود. او تأکید کرده بود که نتیجۀ انتخابات بدون در نظرداشت این موارد برای آنان قابل‌قبول نخواهد بود. در برابر، گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی در نشستی خبری دو روز پیش خواهان برگزاری انتخابات از سوی کمیسیون کنونی بدون کم‌وکاست شد.

نمایندۀ ارشد ملکی ناتو همچنان به تداوم همکاری‌های ناتو در بخش آموزش نیروهای امنیتی وعده می‌دهد و می‌گوید، نیروهای حمایت قاطع از هیچ تلاشی برای تأمین صلح در افغانستان دریغ نخواهند کرد.

او تأکید می‌کند، باید با آن‌عده از مخالفان مسلح صلح شود که از جنگ دست برداشته و قانون اساسی افغانستان را پذیرا باشند.

کورنیلوس زیمرمن با ستایش از دستاوردهای نیروهای امنیتی می‌گوید، در درازمدت تلاش خواهد شد تا نیروهای پولیس از خط نخست نبرد برگشته و به وظیفۀ اصلی خود یعنی تأمین امنیت شهروندان مشغول شوند.

آقای زیمرمن با اشاره به ابعاد دیگر ناامنی‌های افغانستان می‌گوید، تا زمانی که کشورهای همسایه با افغانستان همکار نباشند، رسیدن به صلحی پایدار مشکل است.

نمایندۀ ارشد ملکی ناتو در افغانستان می‌افزاید که افغانستان می‌تواند با استفاده از فرصت‌هایی چون نشست صلح کابل (پروسۀ کابل) حمایت کشورهای همسایه برای صلح را جلب کند.

به زودی وزرای دفاع ناتو در بروکسل نشستی خواهند داشت؛ در پاسخ به این که آیا افغانستان در این نشست محور گفت‌وگو خواهد بود یا نه، آقای زیمرمن می‌گوید که در حاشیۀ نشست بروکسل، به خاطر بررسی وضعیت افغانستان نیز نشستی برگزار خواهد شد و طارق‌شاه بهرامی، سرپرست وزارت دفاع در این نشست اشتراک خواهد کرد.


در همین زمینه

حکمتیار در برابر نور؛ انتخابات از سوی کمیسیون کنونی برگزار شود

هشدار نور به رد پیش‌شرط‌ها: حکومت را تحریم می‌کنیم