دوشنبه 2 دلو|بهمن 1396 برابر با 22 جنوری 2018

نیروهای ناتو در افغانستان افزایش می‌یابند 16 عقرب|آبان 1396

 

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در نشست سالانۀ وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو می‌گوید که این سازمان شمار سربازانش در افغانستان را از 13 هزار به 16 هزار افزایش می‌دهد. نشست وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو امروز (سه‌شنبه) در مقر این سازمان در بروکسل برگزار شد. این نشست برای دو روز ادامه خواهد داشت.

دبیرکل ناتو پیش از آغاز نشست عمومی وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو، در نشستی با خبرنگاران بر ادامۀ همکاری این سازمان با افغانستان تأکید کرد. آقای استولتنبرگ می‌گوید که ناتو به حضورش در افغانستان ادامه می‌دهد و همکاری آنان در آموزش نیروهای ویژه و تقویت نیروهای هوایی گسترش میابد.

گفتنی‌ست که 50 درصد نیروهای افزایشی ناتو در افغانستان آمریکایی خواهند بود. در حال حاضر درصدی زیادی از هزینۀ جنگی نیروهای امنیتی افغانستان را آمریکا تأمین می‌کند.

دبیرکل ناتو می‌گوید، جدا از کمک‌های آمریکا به نیروهای امنیتی افغانستان، دیگر اعضای ناتو یک میلیارد دالر به این نیروها کمک خواهند کرد. در بارۀ زمان و چه‌گونه‌گی این کمک دیگر جزییات داده نشده است.

آقای استولتنبرگ در بخشی از سخنانش از کشورهای همسایۀ افغانستان، به ویژه پاکستان خواست که افغانستان را در راستای مبارزه با گروه‌های ترویستی، به خصوص مبارزه با طالبان همکاری کنند.

این در حالی است که روز گذشته، کورنیلوس زیمرمن، نمایندۀ ارشد ملکی ناتو در گفت‌وگویی ویژه به سلام‌وطندار گفت که این سازمان از هیچ تلاشی برای تأمین صلح در افغانستان دریغ نمی‌کند. او با ستایش از دستاوردهای نیروهای امنیتی گفت، تا زمانی که کشورهای همسایه با افغانستان همکار نباشند، رسیدن به صلحی پایدار مشکل است. برای دسترسی به این گزارش این‌جا را کلیک کنید.