دوشنبه 2 دلو|بهمن 1396 برابر با 22 جنوری 2018

حکمتیار: جنگ افغانستان قومی است 17 عقرب|آبان 1396

 

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی می‌گوید، جنگ کنونی در شمال و سایر نقاط کشور میان مخالفان مسلح و دولت نیست، بلکه «میان دو قوم است.»

رهبر حزب اسلامی امروز در نشستی در خیمۀ لویه جرگه در کابل می‌افزاید، گروه‌هایی که ادامۀ جنگ را به سود خود می‌دانند، نیروهای امنیتی را به گروگان گرفته‌اند و با استفاده از قدرت و تجهیزات نظامی حکومت، در برابر رقیبان قومی و سیاسی‌شان قرار می‌گیرند.

آقای حکمتیار از حکومت می‌خواهد تا نیروهای امنیتی را از چنگ این گروه‌ها بیرون کند. او می‌گوید، حزبش به مرحلۀ جدیدی در مبارزات طولانی خود وارد شده و این مرحله از مبارزات مسلحانه، سخت‌تر است.

حکمتیار گردهمایی امروز را بزرگ‌ترین رویداد در کشور خواند و از تمام هوادارانش خواست تا برای انتخابات‌های آینده آماده شوند. رهبر حزب اسلامی همچنان وجود اختلافات میان اعضای این حزب را رد می‌کند و می‌گوید، برخی از حلقات سیاسی تلاش کردند تا حزب اسلامی را از هم بپاشانند، اما موفق نشدند.

رهبر حزب اسلامی هشدار می‌دهد که هیچ کس در فکر برانداختن نظام کنونی نباید باشد و تمام احزاب باید تا انتخابات آینده صبر کنند. او همچنان می‌گوید، در گذشته شوروی و بریتانیا افغانستان را اشغال کرده بودند و حالا توسط آمریکا و ناتو مورد تهاجم قرار گرفته است.

گلبدین حکمتیار سال‌ها برای تصاحب اقتدار در کابل سلاح برداشت و در ۱۵ سال گذشته به امید سرنگونی نظام پس از طالبان، خروج کامل نیروهای خارجی و ایجاد حکومت اسلامی مطابق خوانش خودش ‌جنگید. او از تمام این خواسته‌ها سرانجام دست برداشت و به روند صلح افغانستان پیوست.