چهارشنبه 2 حوت|اسفند 1396 برابر با 21 فبروری 2018

افزایش مبتلایان به بیماری سرخکان در غور 18 عقرب|آبان 1396

 

مسؤولان بهداشت و درمانی ولایت غور می‌گویند، با وجود تدابیری که برای مبارزه با سرخکان در نظر گرفته شده، هر روز به شمار کودکان مبتلا به سرخکان افزوده می‌شود.

محمدعارف لعلزاد، سرپزشک شفاخانۀ ولایتی غور می‌گوید، دو ماه است که شماری از کودکان به دلیل بیماری سرخکان به این شفاخانه آورده می‌شوند. به گفتۀ او، بیماری سرخکان تا کنون جان پنج کودک را گرفته و در حال گسترش است.

سرپزشک شفاخانۀ غور می‌گوید که تاکنون 12 واقعۀ مثبت سرخکان در این شفاخانه به ثبت رسیده است. او عدم وکسین کودکان کمتر از نه ماه را یکی از دلایل ابتلا به این بیماری می‌داند.

حمیدالله متحد، عضو شورای ولایتی غور، دلیل گسترش بیماری سرخکان را ناامنی در فیروزکوه و سایر ولسوالی‌های این ولایت می‌داند و می‌گوید که دوره‌های واکسین در بیشتر مناطق ولایت غور به دلیل ناامنی و حضور گستردۀ مخالفان مسلح دولت تطبیق نشده است.

عبداللطیف رحیمی، سرپرست ریاست صحت این ولایت نیز می‌گوید، این ریاست در دو ماه اخیر 54 مورد بیماری سرخکان را در حومۀ شهر فیروزکوه به ثبت رسانده که از این میان، دو مورد منجر به مرگ بیمار شده است.

آقای رحیمی می‌گوید که ریاست صحت کارزاری را به هدف آگاهی‌رسانی و پیشگیری از گسترش این بیماری در شهر و ولسوالی‌های این ولایت راه‌اندازی کرده است.

جدا از واکسین سرخکان، در سال جاری بیش از 3 هزار کودک در شمال فیروزکوه به دلیل ناامنی از تطبیق واکسین خزانی فلج اطفال نیز باز مانده‌اند.