آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

نارضایتی ساکنان منطقۀ لب جر از کم‌عرضی جاده‌ها 18 عقرب|آبان 1396

دنیا احساس سلام‌وطندار  

در قسمتی از جاده کارگران مشغول بازسازی جاده‌اند؛ شماری برای ساخت مواد آسفالت تلاش دارند و شماری هم امتداد جاده را هموار می‌کنند تا آمادۀ قیرریزی شود. قسمت دیگر جاده اما ازدحام شدیدی‌ست، موترها پشت‌سرهم تلاش دارند تا از جاده بگذرند و هر یک زودتر به مقصد برسند.

این جاده یکی از شش جاده‌یی‌ست که در سه قسمت ناحیۀ 15ام منطقۀ لبِ جر کابل قرار است به زودی به بهره‌برداری سپرده شود. طرح ساخت این جاده‌ها برمی‌گردد به چهار سال پیش، اما کار عملی آن امسال آغاز شده است.

مسافران و راننده‌ها از موترهای‌شان به ساخت‌وساز این جاده‌ها می‌بینند و تقریباً تمام‌شان با تبسمی از آغاز کار آبادی این جاده‌ها استقبال می‌کنند. در ابتدای جاده، نزدیک چهارراه قسمت راست یک دانشگاه خصوصی موقعیت دارد و قسمت چپ آن مسجدی بنا شده است.

اما باشنده‌گان منطقه انتقادهایی بر ساخت این جاده نیز دارند، آنان می‌گویند، عرض جاده کم است و موجب ازدحام ترافیکی خواهد شد. به گفتۀ آنان، عرض کم جاده سبب خواهد شد تا رفت‌وآمدشان به مشکل روبه‌رو شود و مدتی طولانی در ازدحام ترافیکی گیر بمانند.

این باشنده‌گان می‌گویند، در آغاز کار ساخت‌وساز این جاده، از مسؤولان خواسته بودند تا به عرض جاده قدری بیافزایند، اما به این خواست توجهی نشده است.‌ آنان تأکید می‌کنند که با رسیدن فصل سرما، این جاده مسدود خواهد شد و مشکلات آنان تا حل شود، چند برابر افزایش خواهد یافت.

احمدولی و حاجی فرید، از باشنده‌گان این منطقه می‌گویند، در نخست قرار بوده عرض این جاده 18 متر باشد، اما اکنون این رقم به 5/6 متر کاهش یافته است. آنان ناحیۀ 15ام را به دست‌اندازی در کاهش عرض این جاده متهم می‌کنند. این باشنده‌گان می‌گویند، این جاده صرفاً مربوط باشنده‌های منطقۀ لبِ جر نبوده و تمام شهروندان در آن حق دارند.

نمایی از لبِ جرِ کابل در فصل زمستان

محمدقاسم، وکیل منطقه می‌گوید که بارها موضوع کم‌عرضی جاده را به گوش مسؤولان رسانده‌، اما کم‌ترین توجهی به خواست آنان نشده است. او می‌گوید، برای ساخت این جاده، دیوار خانه‌هایی که در امتداد آن قرار داشتند، بلند شد و خانواده‌ها چاه‌های آب‌فاضلاب را بلندتر بنا کردند، اما با این همه همکاری مردم، مسؤولان در شهرداری برای بیشترشدن عرض جاده به حرف آنان هیچ توجه نکرده‌اند. وکیل منطقۀ لبِ جر پایتخت می‌افزاید، پاسخ مسؤولان در ناحیۀ 15 این بوده است: «6 متر عرضی‌ست که در ماستر پلان شهری طرح شده و کسی در آن دست‌اندازی کرده نمی‌تواند.»

محبوب‌الله هدایت، مسؤول ساخت‌وساز جاده‌های لبِ جر می‌گوید که طول 6 جاده و پنج کوچه‌یی که قرار است آسفالت شوند به 3.8 کیلومتر می‌رسد که هزینۀ آن 150 میلیون افغانی است. به گفتۀ او، کار آسفالت این جاده‌ها 70 درصد تمام شده و باقی‌ماندۀ آن تا رسیدن زمستان به پایان خواهد رسید.

آقای هدایت اما می‌گوید، بر بنیاد ماستر پلان/طرح‌ جامع اعمار شهری، نقشۀ شمار دیگری از جاده‌ها نیز کم‌عرض طرح شده‌اند. او می‌افزاید، مردم منطقه مبنی بر کم‌عرضی جاده‌ها به آنان شکایت کردند، اما بر بنیاد نامۀ آمریت زیربناها، این جاده‌ها بر بنیاد نقشۀ طراحی شده‌اند و طول و عرض‌شان ثابت است.

به گفتۀ مسؤولان شهرداری، بودجۀ ساخت جاده‌های لبِ جر از سوی شهرداری پرداخت می‌شود. آنان از همکاری مردم در ساخت و آسفالت این جاده‌ها و کوچه‌ها راضی‌اند و می‌گویند، با هماهنگی باشنده‌گان منطقه کارشان را بهتر انجام می‌دهند. این مسؤولان همچنان از مردم می‌خواهند در کنار همکاری در آبادی جاده‌ها و کوچه‌های‌شان، در صورت مشاهدۀ تخلفی در ساخت این جاده‌ها و کوچه‌ها، مسؤولان را آگاه سازند.