يک‌شنبه 27 حوت|اسفند 1396 برابر با 18 مارچ 2018

گفت‌وگوی ویژۀ سلام‌وطندار با نمایندۀ ارشد ملکی ناتو در افغانستان 18 عقرب|آبان 1396

بهزاد رسولی سلام‌وطندار  

 

کورنیلوس زیمرمن، که در سال‌های 2013 تا 2015 به عنوان جنرال کنسول آلمان در شهر مزارشریف ایفای وظیفه می‌کرده، اکنون نمایندۀ ارشد ملکی ناتو در افغانستان است. سلام‌وطندار با این عضو ارشد سازمان ناتو گفت‌وگویی انجام داده است؛ صلح افغانستان، راهبرد تازۀ ایالات متحده برای این کشور و جنوب‌آسیا، نیروهای امنیتی و آشتی با گروه‌های دخیل در جنگ افغانستان از جمله محورهای این گفت‌وگواند.

خبرنگار: سلام آقای زیمرمن، شما را به استدیوی سلام‌وطندار خوش‌آمدید می‌گویم. به عنوان پرسش نخست، شما برای مدتی در افغانستان حضور داشتید، اما پس از پایان مأموریت به آلمان برگشتید؛ انگیزۀ‌تان برای بازگشت به افغانستان چه بوده یا به عبارت دیگر چه چیزی شما را به کابل کشاند؟

  • علیک! از این که در استدیوی شما حضور دارم خوش‌حالم و به تمام آنانی که صدایم را می‌شنوند خوش‌آمدید می‌گویم. در پاسخ به پرسش شما باید بگویم که گذشتۀ من در افغانستان وادارم کرد تا یک بار دیگر به این کشور بازگردم. من از سال 2013 تا 2015 جنرال کنسول آلمان در بلخ بودم. در آن زمان سفرهای زیادی به دیگر ولایت‌های افغانستان داشتم و با افراد گوناگون و تأثیرگذار این کشور گفت‌وگو می‌کردم. صادقانه بگویم، افرادی که برای آینده‌یی بهتر در این سرزمین زحمت می‌کشند؛ مسؤولیت‌پذیرند و برای خود و فرزندان‌شان در این کشور آینده‌سازی کرده و افرادی که توانایی رویارویی با خطر و زیان را دارند مرا به افغانستان کشاندند؛ چنین افرادی از دید من تحسین‌برانگیزند. یا ساده‌تر بگویم، انعطاف‌پذیری مردم این سرزمین و تمایل آن‌ها به ایجاد آینده‌یی بهتر مرا به افغانستان کشاند.

خبرنگار: نظر شما در بارۀ راهبرد تازۀ ایالات متحده برای افغانستان و جنوب‌آسیا چیست؟

  • ما از این راهبرد استقبال کردیم و ناتو از راهبرد آمریکا مبتنی بر شرایط افغانستان قدردان است. این راهبرد با تعهد نانتو برای بهبود امنیت در این کشور منطبق است. رویکرد ما در دیدار جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا با دبیرکل سازمان ناتو ماه گذشته منعکس شد. پرسش این‌جاست که ناتو در افغانستان چه کارهایی را انجام می‌دهد؟ ما به راه خود ادامه می‌دهیم؛ در کنار شما تلاش می‌کنیم و به شما توصیه خواهیم کرد. ناتو نمی‌خواهد به نقش جنگی‌یی که آیساف داشت بازگردد، اما برای توانایی نیروهای امنیتی تمرکز خواهیم کرد تا موثرتر در برابر دشمن قرار گیرند.

خبرنگار: آقای کورنیلوس زیمرمن، گفتنی شما در رابطه به پاکستان و صلح افغانستان چیست؟

  • اگر ما به تأمین صلح در افغانستان باور نمی‌داشتیم، اکنون ناتو در این کشور حضور نداشت. ناتو با همکاری دوستان و همکاران در افغانستان برای دست‌یابی به این هدف (صلح) همکاری می‌کنیم. واضح است که اگر ما همکاری کامل و کارای همسایه‌گان افغانستان را داشته باشیم می‌توانیم به صلح برسیم. البته با در نظرداشت این که همکاری سازنده با کشورهای همسایه، با تسلیم‌شدن به عناصر تروریستی سازگار نیست. من فکر می‌کنم که خواست ما برقراری ارتباط است و رییس جمهور غنی این کار را انجام می‌دهد؛ رساندن این که در نهایت صلح در افغانستان به نفع منطقه است؛ چرا؟ چون فرصت برای همکاری‌ها و تجارت بهتر را فراهم می‌شود. افغانستان بازاری جوان با مصرف‌کننده‌گانی جوان است و همکاری میان این کشور و همسایه‌هایش، به هر دو طرف مفید است. من فکر می‌کنم که ما باید به شدت تلاش کنیم تا از وضعیتی شکننده با تمام رویدادهای تروریستی اخیر به وضعیت برنده-برنده برسیم.

خبرنگار: وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو به همین زودی‌ها نشستی با هم خواهند داشت، آیا افغانستان در این نشست نقشی دارد؟

  • افغانستان پیش از این نیز در برنامۀ کاری نشست وزاری دفاع قرار داشت و هفتۀ آینده نیز در دستور کار وزرای دفاع در بروکسل است. گفت‌وگو در این مورد (افغانستان) اختصاصی و مستقل است و سرپرست وزارت دفاع، آقای بهرامی که وضعیت امنیتی کشور را گزارش خواهند داد، در این نشست اشتراک می‌کند. انتظار دارم متحدین و شرکا رویکردی مبتنی بر شرایط را دو باره در این نشست تأیید کنند و تعدادی از متحدین برای اعزام نیروهای بیشتر و مشوره با نیروهای امنیتی افغانستان در دیدار با وزرای دفاع اعضای ناتو پافشاری کنند. همچنان در این نشست متحدین روی این گفت‌وگو خواهند کرد که ناتو دیگر چه کارهایی را می‌تواند برای افغانستان انجام دهد.

خبرنگار: می‌خواهم بدانم دیدتان نسبت به نیروهای پولیس افغانستان چه‌گونه است؟

  • من عمیقاً تلاش‌های نیروهای پولیس افغانستان را تحسین می‌کنم. با تمرینات نظامی، مشوره و کمک‌رسانی ما سعی می‌کنیم تا عملکرد دوستان و همکاران‌مان در افغانستان هرچه بیشتر بهبود یابد. هم‌اکنون سربازان ما با همکاری شرکای افغانستانی در حال شریک‌کردن هنرهای حرفه‌یی خود اند تا بیش‌تر از پیش در میدان مبارزه موثر باشند. در افغانستان، ارتش با پولیس بر بنیاد راهبردهای رییس جمهور و رییس اجرایی دوشادوش هم کار می‌کنند. کاملاً واضح است که در درازمدت پولیس باید به وظیفۀ اصلی خود اجرای حاکمیت قانون، حفاظت از حقوق بشر و تأمین امنیت شهروندان برگردد؛ مطمئناً رسیدن به چنین هدفی زمان‌گیر است، اما خوش‌حالیم که این هدف از سوی دولت افغانستان تدوین شده است.

خبرنگار: انتخابات افغانستان همواره با جنجال‌هایی همراه بوده است، دید شما در بارۀ زمان‌بندی انتخابات پیش‌رو چه است؟

  • اجازه بدهید دوباره تأیید کنم که به چه میزان انتخابات در نهادینه‌شدن دموکراسی مهم است. انتخابات، دادن سهم و اجازه به مردم برای ابراز نظر در بارۀ ادارۀ کشور است. همۀ ما می‌دانیم که انتخابات در زمان تعیین‌شدۀ خود برگزار نشده، البته جامعۀ جهانی به شدت علاقه‌مند انتخابات معتبر و به موقع است، این روند باید شفاف بوده و در زمان تعیین‌شده برگزاری آن امکان‌پذیر باشد. مسؤولیت تعیین زمان انتخابات و آماده‌گی‌ها برای برگزاری آن به کمیسیون مستقل انتخابات بسته‌گی دارد و جامعۀ جهانی و ما آمادۀ هر نوع همکاری و حمایت هستیم.

خبرنگار: اخیراً احزاب سیاسی افغانستان رویکردهای متفاوتی نسبت به برگزاری انتخابات داشته‌اند، از جمله حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار و حزب جمعیت، از دید شما ارتباط بین احزاب سیاسی و کمیسیون مستقل انتخابات باید چه‌گونه باشد؟

  • وقتی به انتخابات آینده فکر می‌کنید، مهم‌ترین فکتور به نظر من بازگرداندن اعتبار روند انتخابات است. همان‌طور که پیش‌تر گفتم من در سال 2014 جنرال کونسول آلمان در مزارشریف بودم و در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری به عنوان ناظر از سوی اتحادیۀ اروپا اشتراک داشتم. آن‌چه من دیدم، تلاش نفس‌گیر مردم برای اشتراک در این روند بود. صبر و شکیبایی مردم و تحمل مشکلات بسیار در امتداد صف‌های طولانی رأی‌دهنده‌گان؛ همه‌وهمه بیان‌گر این بود که مردم فکر می‌کردند، بخشی از این جهان متعلق به آن‌هاست، بعله افغنستان از آن همین‌ها بود. به باور من، احزاب سیاسی و همه بازیگران، دولت، کمیسیون مستقل انتخابات و جامعۀ مدنی مسؤولیت دارند تا برای برای بازگرداندن اعتبار روند انتخابات از هیچ تلاشی دریغ نکنند. دموکراسی روی گفت‌وگو استوار است، من از تمام بازیگران می‌خواهم با هم بنشینند و روی راه‌های بهبود اعتماد مردم به انتخابات فکر کنند.

خبرنگار: می‌دانید که افغانستان هنوز عملاً در جنگ دست‌وپا می‌زند، هنوز گروه‌هایی از جمله طالبان و داعش هرازگاهی حملات انفجاری و انتحاری انجام می‌دهند، می‌خواهم بدانم که به آشتی دولت افغانستان با چنین گروه‌هایی چه‌گونه می‌بینید؟ لطفاً در این باره بیشتر توضیح دهید.

  • تلاش نظامی برای تأمین صلح در افغانستان مهم است، اما این کافی نیست، باید یک روند سیاسی کامل شود؛ منظورم این است، گروه‌هایی که روابط خود را با گروه‌های تروریستی قطع می‌کنند، به ترک خشونت تمایل دارند، به قانون اساسی افغانستان احترام گذاشته و حقوق بشر و زن را در نظر می‌گیرند، جایی برای صلح و آشتی با آن‌ها وجود دارد. به نظر من، ما نباید هیچ تلاشی را برای متقاعدکردن این عناصر از دست بدهیم؛ به این ترتیب راه بیشتر به آینده‌یی بهتر و صلح‌آمیزتر باز می‌شود.

خبرنگار: آقای زیمرمن برای اجماعی منطقه‌یی نیاز به چه عملکردهایی است تا به سمت وضعیتی آن‌چه شما پیش‌تر گفتید، برنده-برنده دست پیدا کنیم؟

  • ناتو با جامعۀ بین‌المللی از نشست «پروسۀ کابل» که در ماه جون امسال از سوی رییس جمهور غنی برگزار شد، بسیار قدردان است. این اقدام توانست تمام مهره‌های بزرگ را برای گفت‌وگو در بارۀ صلح منطقه دور یک میز جمع کند. به نظر من این نشست گامی مهم برای آغاز فرآیند صلح به رهبری خود شهروندان افغانستان است. البته نیاز به پیگیری همچنان وجود دارد. گفت‌وگو در حال انجام است و در مورد موفقیت آن هنوز زود است که حرف بزنیم؛ اما واقعیت این است که احزاب مختلف که همواره با هم مشکل داشته‌اند، باید در کنار هم قرار گیرند، در حال حاضر اولین گام ضروری برای دست‌یابی به صلح در منطقه همین است. همچنان باید بگویم که اغلب در افغانستان تمایل بیشتری به متهم‌کردن همسایه‌گان در ناامنی‌ها است، قطعاً این مورد را نمی‌توان نادیده گرفت، اما نباید این عنصر بهانه‌یی برای فعال‌نبودن در داخل کشور باشد. مطمئناً در افغانستان خیلی بیشتر می‌توان زمینۀ تأمین صلح را فراهم کرد؛ من مردم افغانستان را تشویق به گفت‌وگو با هم می‌کنم. من فکرمی‌کنم برای رسیدن به صلحی پایدار بسیار مهم است که مردم افغاسنتان به دنبال توافق بر سر آن‌چه می‌خواهند باشند، و بالاتر و فراتر از آن، همان‌طور که گفتم بهتر است شما با آن عناصر که در حال حاضر تمایل به صلح دارند، رابطه برقرار کنید. من به این رویکرد چندوجهی فکر می‌کنم، ما گزینۀ نظامی داریم، عناصر دیپلماتیک با ما هستند، بحث و گفت‌وگوی عمومی داریم و درِ صلح به روی آنانی که تمایل به آشتی دارند باز است؛ بنابر این گزینه‌ها ما می‌توانیم پیشرفت خوبی در راه رسیدن به صلح پایدار در افغانستان داشته باشیم.

سپاس از حضورتان در استدیوی سلام‌وطندار.

سپاس از شما هم.


در همین زمینه

زیمرمن: مهم این است که انتخابات در زمان مقررشده برگزار شود