دوشنبه 2 دلو|بهمن 1396 برابر با 22 جنوری 2018

نیکلسون: پاکستان پس از اعلام راهبرد آمریکا هیچ تغییری نکرد 18 عقرب|آبان 1396

 

جنرال جان نیکلسون، فرمانده کل نیروهای آمریکایی و بین‌المللی در افغانستان در دومین و آخرین روز از نشست وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو می‌گوید که پس از اعلام راهبرد تازۀ آمریکا برای افغانستان و جنوب‌آسیا هیچ تغییری در رویکرد پاکستان نیامده است.

آقای نیکلسون می‌گوید، بهای شکست در برابر تروریسم در افغانستان گزاف است و بهای این شکست تمام جهان را در بر می‌گیرد.

با این حال او تأکید می‌کند که طالبان هرگز از راه جنگ پیروز نخواهند شد.

فرمانده کل نیروهای آمریکایی و بین‌المللی در افغانستان می‌گوید، گفت‌وگوها با گروه‌های مختلف مخالف دولت در جریان است. به گفتۀ او، افراد وابسته به این گروه‌ها از رهبران‌شان دل خوشی ندارند؛ زیرا در بیشتر نبردهای این گروه‌ها مردم معمولی قربانی می‌شوند.

طارق‌شاه بهرامی، سرپرست وزارت دفاع نیز به نماینده‌گی افغانستان در این نشست با اشاره به پاکستان می‌گوید، زمان بازی‌های دوگانه به سر رسیده است. آقای بهرامی می‌افزاید که صلح در افغانستان به نفع منطقه و جهان است و در صورت پیروزی تروریسم، همه متضرر خواهند شد.

این در حالی است که در روز نخست نشست وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو، این سازمان از افزایش نیروهایش از 13 هزار به 16 هزار خبر داد.

پس از پایان مأموریت ۱۳ سالۀ رزمی ناتو در افغانستان (آیساف)، این سازمان، مأموریت جدیدش را زیر نام حمایت قاطع از اول جنوری/ژانویه ۲۰۱۵ آغاز کرد. ناتو در حال حاضر ۱۳۴۵۹ نیرو در افغانستان دارد. از جمله ۳۹ کشوری که در این مأموریت شرکت دارند، آمریکا ، ایتالیا و آلمان بیشترین سهم را در تشکیل نیروهای ناتو در افغانستان دارند.