چهارشنبه 2 حوت|اسفند 1396 برابر با 21 فبروری 2018

نخستین محمولۀ گندم هند از بندر چابهار وارد افغانستان شد 20 عقرب|آبان 1396

 

اولین محمولۀ گندم کمکی هند امروز از طریق بندر چابهار وارد افغانستان شد. نصیراحمد درانی، سرپرست وزارت زراعت و مالداری می‌گوید، این محموله معادل 14832 تُن گندم در 544 کانتینر بوده که در ذخیره‌گاه‌های هفت ولایت انباشت می‌شود.

سرپرست وزارت زراعت و مالداری در نشستی که به منظور انتقال نخستین محمولۀ گندم کمکی هند به افغانستان در ولایت زابل برگزار شده بود می‌گوید، همکاری سه کشور در بندر چابهار فرصت تازه‌یی را در عرصۀ توسعه و تجارت فراهم کرده و این بندر سبب ایجاد نقطۀ مشترک منافع و همکاری‌های منطقه‌یی و فرامنطقه‌یی می‌شود.

آقای درانی می‌افزاید، حکومت افغانستان با رویکرد اقتصادی و تجارتی می‌کوشد تا فرصت‌های مهم را برای سرمایه‌گذاری در عرصه‌های تجارت و ترانیزیت منطقه‌یی فراهم کند و این جغرافیا را به نقطۀ وصل منافع کشورهای منطقه تبدیل کند.

محمدرضا بهرامی، سفیر ایران در افغانستان نیز می‌گوید، همکاری افغانستان، ایران و هند در بندر چابهار در رقابت با هیچ پدیدۀ دیگری نیست و هدف‌شان ایجاد همکاری‌های منطقه‌یی در عرصۀ اقتصادی‌ست.

به گفتۀ سفیر ایران، همکاری در بندر چابهار نشان داد که همگرایی منطقه‌یی امکان‌پذیر است و کشورهای منطقه باید از ظرفیت‌ها و فرصت‌های موجود برای بهبود روابط منطقه‌یی استفاده کنند.

در این مراسم سفیر هند در افغانستان هم می‌گوید، در کنار این مقدار کمک که امروز وارد افغانستان شد، کشورش 110 هزار تُن گندم دیگر را تا ماه فبروری سال آینده از بندر چابهار وارد افغانستان می‌کند.