دوشنبه 2 دلو|بهمن 1396 برابر با 22 جنوری 2018

واکنش شدید نماینده‌گان مجلس به گفته‌های اخیر حکمتیار 20 عقرب|آبان 1396

 

شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان امروز در نشست عمومی، سخنان اخیر حکمتیار را غرض‌ورزانه خوانده و می‌گویند که چنین اظهارنظرهایی در واقع آب در آسیاب دشمن ریختن است.

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان، چند روز پیش در اولین نشست سراسری این حزب در کابل، جنگ افغانستان را قومی خواند و با اشاره به تداوم درگیری‌ها در غور، بغلان و شمال کشور گفت که حکومت باید به این درگیری‌های قومی نقطۀ پایان بگذارد.

نظیفه ذکی و ریحانه آزاد، از اعضای مجلس نماینده‌گان، با اشاره به جنگ‌های تنظیمی و نقش آقای حکمتیار در حملات تروریستی دهۀ هشتاد شمسی، می‌گویند که او باید سخنانش را پس گرفته و بیش از این به اختلافات قومی در کشور دامن نزند.

همچنان عبدالولی نیازی، عضو دیگر مجلس می‌گوید که جنگ جاری در افغانستان جنگی استخباراتی و منطقه‌یی است و گروه‌های ذی‌دخل داخلی تنها علمبردار و پیش قراول این جنگ‌اند. به گفتۀ آقای نیازی، سیاسیون کشور پس از آن که در کارزارهای سیاسی با شکست مواجه می‌شوند، دام‌شان را سر راه اقوام پهن می‌کنند و به گروه‌های کوچک پناه می‌برند.

آقای نیازی قومی‌ خواندن جنگ افغانستان را جفا در حق تمام مردم دانسته و می‌گوید که آقای حکمتیار تا همین اواخر و پیش از پیوستن به روند گفت‌وگوهای صلح، جنگ افغانستان را جهاد می‌خواند و موتربمب‌ها را به کابل می‌فرستاد؛ اکنون وی نباید چنین با واژه‌ها بازی کند.

عبدالرؤوف ابراهیمی، رییس مجلس نماینده‌گان نیز به صورت غیرمستقیم و بدون ذکر نام آقای حکمتیار، قومی خواندن جنگ افغانستان را مایۀ تأسف خواند.

رهبر حزب اسلامی نیز دیروز در مصاحبه‌یی، با رد آن‌چه که از قول وی در رسانه‌ها آمده است، گفت که او هرگز جنگ جاری در افغانستان را قومی نخوانده است و رسانه‌ها گفته‌های او را تحریف کرده‌اند.