چهارشنبه 2 حوت|اسفند 1396 برابر با 21 فبروری 2018

استخراج معدن مس عینک تا سه سال دیگر آغاز نمی‌شود 20 عقرب|آبان 1396

 

مجلس نماینده‌گان امروز احمدجاوید سادات معین پالیسی و برنامه‌های وزارت معادن و پترولیم، عبدالرسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ و مرادعلی مراد معین ارشد امنیتی وزارت داخله را برای پاسخگویی در بارۀ چرایی عملی‌نشدن قرارداد معدن مس عینک، انتقال و جلوگیری از قاچاق آثار باستانی از اطراف این معدن و چه‌گونه‌گی تأمین امنیت آن به این مجلس فرا خواند.

احمدجاوید سادات، معین پالیسی و برنامه‌های وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که به علت به درازا کشیدن انتقال آثار باستانی از اطراف معدن مس عینک احتمال دارد که کار عملی استخراج این معدن تا سه سال دیگر آغاز نشود.

آقای سادات مادۀ بازنگری قرارداد مس عینک پس از هر 5 سال را یکی از ماده‌های جنجال‌برانگیز این قرارداد می‌داند و می‌گوید که پس از 5 سال اکنون مسؤولان شرکت چینایی با 57 مورد پیشنهاد، خواهان گفت‌وگو با مسؤولان وزرات معادن و پترولیم هستند.

عبدالرسول باور، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز می‌گوید که در 6 ماه گذشته شماری از آثار باستانی را از منطقۀ مس عینک به موزیم ملی انتقال داده‌اند و شمار دیگر آن در آیندۀ نیز منتقل خواهد شد.

گفته می‌شود که در حدود 8 بخش بزرگ باستانی، در اطراف معدن مس عینک شناسایی شده؛ اما شمار بخش‌های کوچک باستانی در این منطقه به بیشتر از صدها بخش می‌رسد.

مرادعلی مراد، معین ارشد امنیتی وزارت داخله از تأمین امنیت معدن مس عینک نیز سخن می‌زند و می‌گوید که معاونت محافظت عامۀ این وزارت برای تأمین امنیت این معدن بیش از 1700 تن را موظف کرده است.

معدن مس عینک در منطقۀ عینک ولسوالی محمدآغۀ ولایت لوگر موقعیت دارد و این معدن بزرگترین معدن مس در افغانستان و دومین معدن مس در سطح جهان به شمار می‌رود. افغانستان در سال 2008 میلادی قرارداد استخراج این معدن مس را با شرکت چینایی به نام «ام.سی.سی» امضا کرد و این شرکت وعده سپرد تا در جریان 5 سال 2.9 میلیارد دالر در این راستا سرمایه‌گذاری کند.