دوشنبه 2 دلو|بهمن 1396 برابر با 22 جنوری 2018

صدها کودک جوزجانی تحت آموزش فعالیت‌های تروریستی 21 عقرب|آبان 1396

 

یک منبع معتبر حکومتی که نخواست نامش فاش شود به سلام‌وطندار می‌گوید، هم‌اکنون سه آموزگار فرانسه‌یی به شمول دو زن و شماری از آموزگاران اوزبیکستانی، کودکان را در ولسوالی درزاب جوزجان نصاب خلافت اسلامی و حملات انتحاری آموزش می‌دهند. به گفتۀ او، آموزگاران حدود 300 کودک را به همکاری گروه داعش برای آموزش به روستاهای مغل‌القانی و سردره برده‌اند.

به گفتۀ این منبع، گروه داعش این شمار کودکان را به زور از خانه‌های‌شان با خود برده‌اند.

رحمت‌الله حشر، ولسوال پیشین درزاب جوزجان نیز می‌گوید، گروه داعش حدود 300 کودک را به زور از خانه‌های‌شان به روستاهای مغل‌القانی و سردره برده‌اند.

او می‌گوید: «فرانسه‌یی‌ها، تاجیکستانی‌ها، اوزبیکستانی‌ها، عرب‌ها و عراقی‌ها که شمارشان نزدیک به 50 تن می‌رسد، آمده‌اند و در بخش آموزش ماین‌سازی، ماین‌گذاری و دیگر حملات تروریستی فعالیت می‌کنند.»

به گفتۀ آقای حشر، گروه داعش شماری از علمای ولسوالی‌های درزاب و قوش‌تپۀ جوزجان، پلچراغ فاریاب و صیاد سرپل را نیز برای آموزش فراخوانده‌اند.

یکی از بسته‌گان کودکانی که گروه داعش آنان را با خود برده‌ است، می‌گوید که افراد این گروه صبح امروز حدود 30 کودک را به خاطر آموزش حملات انتحاری به روستای سردره، مرکز سوق‌وادارۀ داعش برده‌اند.

اما مسؤولان محلی جوزجان، در این باره اظهار بی‌خبری می‌کنند.

خواستیم دیدگاه فرماندهان محلی داعش را نیز در این باره داشته باشیم، اما موفق نشدیم.