آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

شیوۀ جدید دزدی از منازل در پوشش لباس پولیس، شهرداری و برق‌رسانی 22 عقرب|آبان 1396

 

در کنار دزدان و اختطاف‌چیان، سارقان مسلح که به بهانه‌های مختلف واردخانه‌ها می‌شوند، برای پایتخت‌نشینان دردسرساز شده‌اند.

این افراد با معرفی‌کردن خودشان از نهادهای امنیتی، شهرداری و کارمندان شرکت برشنا وارد خانه‌ها شده و اموال آنان را به غارت می‌برند.

پایتخت‌نشینان می‌گویند، دزدان زمانی که به خانه‌های آنان وارد می‌شوند، دست و پای‌شان را می‌بندند و پس از آن اجناس قیمتی را به غارت می‌برند.

فرید که باشنده منطقۀ تایمنی شهر کابل است و در بلاک‌های رهایشی زنده‌گی می‌کند، قربانی سرقت‌های مسلحانه شده است. او  می‌گوید، افراد مسلح چند روز پیش به درب منزل وی آمدند و خودشان را کارمند شهرداری معرفی کردند و پس از داخل شدن به خانه، دست و پای خانمش را بستند و طلا و مبایل‌های وی را باخود بردند.

به گفتۀ فرید، حالت روحی خانمش پس از این حادثه به هم خورده و اکنون در همه جا می‌ترسد.

خانم پری که همسایه فرید است، می‌گوید، دزدان مسلح نخست به خانه وی آمده بودند و خود را کارمند شهرداری معرفی کردند، اما زمانی که متوجه شدند که خانۀ او بیروبار است، به خانۀ فرید مراجعه کردند.

اکنون خانم پری به دلیل هراس از سارقان کودکانش را به مکتب نمی‌فرستد.

نسیم یکی دیگر از پایتخت‌نشینان با نگرانی از این وضعیت می‌گوید، حکومت باید جلو این افراد را بگیرد و برای مردم در این باره آگاهی‌دهی کند.

نسیم که خود گواه این گونه سرقت‌ها بوده، می‌گوید، افراد مسلح به نام پولیس به خانۀ همسایه‌شان آمده بودند و پس از نیم ساعت تلاشی، تمامی اموال آنان را با خود بردند.

با این که وکیلان گذر برخی مناطق کابل با استفاده از اجتماع مردمی در نماز جمعه در باره این افراد آگاهی‌دهی کرده و گفته‌اند تا به این افراد اجازه داخل شدن را ندهند؛ اما تاکنون مردم به این گفته‌ها توجۀ چندانی نکرده‌اند.

خواستم دیدگاه وزارت داخله را نیز در این باره داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق به این کار نشدیم.