چهارشنبه 2 حوت|اسفند 1396 برابر با 21 فبروری 2018

هفتمین نشست ریکا در ترکمنستان برگزار می‌شود 22 عقرب|آبان 1396

 

قرار است هفتمین‌دور نشست همکاری‌های اقتصادی منطقه‌یی (ریکا) فردا (دوشنبه) در عشق‌آباد پایتخت ترکمنستان برگزار گردد.

مسؤولان وزارت امور خارجۀ کشور هدف از برگزاری این نشست را ادامۀ همکاری‌های اقتصادی کشورهای منطقه به افغانستان می‌دانند و می‌گویند، در این نشست روی پروژه‌های مهم اقتصادی که در منطقه تطبیق می‌شوند، گفت‌وگو خواهد شد.

شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت امور خارجه به سلام‌وطندار می‌گوید که نشست ریکا را برای افغانستان بسیار ارزنده خوانده و می‌گوید، در این نشست سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور، صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجه و برخی از مقام‌‌های دیگر افغانستان اشتراک خواهند کرد.

قابل یادآوری است که این پروژه‌ها شامل انرژی برق، تجارت، ترانزیت، توانمندی اقتصادی زنان، ساخت زیربناها و دسترسی افغانستان به راه‌های بزرگ ترانزیتی منطقه و جهان اند.

مسؤولان اتاق تجارت و صنایع کشور نیز برگزاری نشست ریکا را یک فرصت خوب برای رشد اقتصاد کشور و سرمایه‌گذاری کشورهای منطقه در افغانستان می دانند.

صیام الدین پسرلی، سخنگوی اتاق تجارت و صنایع می‌گوید، قرار است توافق‌نامۀ راه‌ لاجورد نیز در حاشیۀ این نشست امضا شود که با امضای این توافق‌نامه یک دهلیز بازرگانی و ترانزیتی میان افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی باز خواهد شد.

نشست همکاری‌های اقتصادی منطقه‌یی (ریکا) برای دو روز در عشق‌آباد مرکز ترکمنستان برگزار می‌شود که در این نشست نماینده‌گان حدود 30 کشور و بیشتر از 20 سازمان منطقه‌یی و جهانی اشتراک می‌کنند.


در همین زمینه

آماده‌گی‌ افغانستان برای اشتراک در نشست ریکا