دوشنبه 28 حوت|اسفند 1396 برابر با 19 مارچ 2018

افزایش 87 درصدی تولید مواد مخدر در افغانستان 24 عقرب|آبان 1396

 

مسؤولان وزارت مبارزه با مواد مخدر می‌گویند که کشت و تولید مواد مخدر نسبت به سال قبل افزایش چشم‌گیری داشته است.

وزارت مبارزه با مواد مخدر امروز (چهارشنبه) در نشست خبریی در کابل نتایج سروی‌یی را که در همکاری با دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد در بارۀ کشت و تولید مواد مخدر انجام داده است، به نشر رساند.

بر بنیاد یافته‌های این سروی 87 درصد تولیدی مواد مخدر و 63 درصد هم کشت آن نسبت به سال پیش افزایش یافته است.

جاویداحمد قایم، معین پالیسی و هماهنگی وزارت مبارزه با مواد مخدر می‌گوید، بر بنیاد یافته‌های این سروی، در سال جاری 328 هزار هکتار زمین، کوکنار کشت شده است.

به گفتۀ معین پالیسی و هماهنگی وزارت مبارزه با مواد مخدر، 97 درصد کوکنار در زون‌های جنوب، غرب، شمال و شرق کشور که بیشتر تحت تهدیدات امنیتی قرار دارند، کشت شده است.

او می‌گوید: «در سال 2017 میلادی مقدار مواد مخدر تولید شده به گونۀ تخمینی به 9 هزار تُن رسیده در حالی که این رقم سال گذشتته 4800 تُن بوده است.»

آقای قایم می‌افزاید که افزایش کشت و تولید مواد مخدر دلایل داخلی و خارجی دارد و کمک‌های جهانی هم در راستای مبارزه با این پدیده کاهش یافته است.

عبدالخلیل بختیار، معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله می‌گوید، در سال‌جاری بیش از 2 هزار عملیات را راه‌اندازی کرده‌اند که در نتیجۀ آن 2647 قاچاقبر را بازداشت کرده‌اند. به گفتۀ او، از این میان 8 تن‌شان قاچاقبران بزرگ، 13 تن‌شان شهروندان پاکستانی و ایرانی و 50 تن دیگرشان بانوان اند.

آقای بختیار می‌افزاید که آنان برای مبارزه با مواد مخدر در سال آینده، برنامه‌های جدیدی را روی دست دارند.

از سویی هم رییس دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد با تأیید آمار ارایه شده می‌گوید که آنان متعهد به ادامۀ همکاری‌شان با حکومت افغانستان در مبارزه با کشت و قاچاق مواد مخدر اند.

در گزارش وزارت مبارزه با مواد مخدر دلایل پایین بودن محو مزارع کوکنار، مشکلات امنیتی، تعهد ضعیف مسؤولان ولایتی و عدم تطبیق پلان جامع محو مزارع کوکنار در ساحات زیر کنترل تروریسنتم عنوان شده است.