آدينه 4 حوت|اسفند 1396 برابر با 23 فبروری 2018

راکت‌پراکنی‌های پاکستان؛ چرا حکومت ساکت است؟ 27 عقرب|آبان 1396

 

شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان می‌گویند که اگر آمریکا و متحدانش نمی‌توانند در برابر حملات پاکستان از امنیت افغانستان دفاع کنند، نماینده‌گان مردم پیمان امنیتی کابل-واشنگتن را مورد بازبینی قرار داده و حتا لغو خواهند کرد.  

این اعضای مجلس امروز (شنبه) در نشست عمومی، پرتاب راکت از سوی پاکستان به ولایت کنر را محکوم کرده و می‌گویند، اگر کابل معاملات پنهانی با اسلام‌آباد ندارد، باید در برابر راکت‌پراکنی‌ها واکنش نشان دهد.

همایون همایون، نایب نخست که ریاست نشست امروز را بر عهده دارد، با محکومیت عمل پاکستان از اعضای مجلس می‌خواهد تا در مورد این راکت‌پراکنی‌ها به صورت جدی تصمیم بگیرند.

آقای همایون تأکید می‌کند که اعضای مجلس باید پیمان استراتیژیک افغانستان و آمریکا را مورد بازبینی قرار دهند و در صورتی که آمریکا و ناتو توانایی تأمین امنیت افغانستان را ندارند، باید این پیمان لغو شود.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع نیز در نشستی خبری، با اشاره به ابعاد گستردۀ جنگ در کشور می‌گوید، با وصف تمام نشانه‌ها و شواهدی که کابل از دست‌داشتن اسلام‌آباد در راکت‌پراکنی به ولایت‌های شرقی ارایه کرده است، پاکستان نمی‌پذیرد که این راکت‌پراکنی‌ها از خاک این کشور انجام می‌شود.

به گفتۀ سخنگوی وزارت دفاع، کابل ناگزیر است از مسیرهای دیپلماتیک و مصالحه‌جویانه جلو راکت‌پراکنی‌های پاکستان را بگیرد.

در چند روز گذشته صدها راکت از خاک پاکستان به مناطق کوهستانی ولایت کنر برخورد کرده که در نتیجۀ این راکت‌پراکنی‌ها صدها تن از باشنده‌گان این ولایت از محلات‌شان متواری شده‌اند.