آدينه 4 حوت|اسفند 1396 برابر با 23 فبروری 2018

کاهش حقوق؛ علت فرار ده‌ها سرباز از سنگر در خوست 1 قوس|آذر 1396

 

از چهار ماه به این‌سو حقوق سربازان پولیس در ولایت خوست کاهش یافته است. مقام‌های خوست می‌گویند، بر بنیاد فرمان رییس جمهور، خوست از جمله ولایت‌های نسبتاً امن محسوب می‌شود و بر این اساس، حقوق سربازان کم شده است.

اما سربازان این ولایت می‌گویند، از زمانی که حقوق‌شان کم شده به دنبال کاروبار دیگری‌اند و روزبه‌روز از شمار هم‌قطاران‌شان کم می‌شود. به گفتۀ آن‌ها، این حقوق کفاف خرج زنده‌گی‌شان را نمی‌کند و باید دست به کار دیگری بزنند.

محمدنبی، یکی از سربازانی که حدود یک ماه از ترک خدمتش می‌گذرد، می‌گوید که از میان خدمت به کشور و زنده‌گی خانواده‌اش، مجبور شده دومی را انتخاب کند. او اکنون رانندۀ تاکسی شهری است.

شریف‌الله، دیگر سرباز می‌گوید که چندی‌ست وظیفه‌اش را به خاطر حقوق کم ترک کرده و دیگر هم‌قطارانش نیز منتظراند حقوق‌شان افزایش یابد؛ در غیر این صورت تمام‌شان سنگرها را رها خواهند کرد.

حقوق سربازان خوستی پیش از این 11800 افغانی بود که این رقم اکنون به 10300 افغانی کاهش یافته است.

بر بنیاد اطلاعات فرماندهی پولیس ولایت خوست، هر ماه حدود 20 سرباز سنگرهای‌شان را رها کرده و اکنون رقم مجموعی این سربازان نزدیک به 100 تن رسیده است.

فیض‌الله غیرت، فرمانده پولیس خوست اما به سلام‌وطندار می‌گوید که این موضوع را با رییس جمهور در میان گذاشته‌اند و به زودی افزون بر افزایش حقوق، پول باقی‌ماندۀ ماه‌های گذشتۀ سربازان نیز پرداخت خواهد شد.

باشنده‌گان خوست به این باوراند که اگر چنین تفکیکی بین سربازان ولایت‌های ناامن و امن وجود داشته باشد، مسؤولان امنیتی ولایت‌های امن کم‌تر برای تأمین امنیت ولایت‌های‌شان تلاش خواهند کرد.‌ به گفتۀ آنان، حکومت باید از سربازانی که امنیت ولایت‌ها را به خوبی تأمین می‌کنند، قدردانی کند.