يک‌شنبه 29 دلو|بهمن 1396 برابر با 18 فبروری 2018

وزیر دفاع بریتانیا: حمایت از افغانستان تا شکست طالبان ادامه دارد 5 قوس|آذر 1396

سیدانعام صالحی سلام‌وطندار  

این روزها که نیروهای امنیتی افغانستان برای آوردن امنیت با طالبان نبرد می‌کنند، در هر گوشه‌یی تصویری از ایثار و از خودگذشته‌گی و قربانی نیروهای امنیتی به ثبت می‌رسد. قهرمانانی که شاید در کمتر کشوری بتوان نظیرشان را دید. خوش‌بختانه فداکاری و مهرورزی، نه‌ نژاد می‌شناسد و نه مرز و ملیت. از همین روست که در این میان حکومت بریتانیا که در کنار آموزش نیروهای امنیتی برای کمک‌رسانی و امنیت خود را به افغانستان رسانده‌ است، حکایت دیگری است؛ حکایتی از جنس مهربانی و ایثار. مارک لنکستر، وزیر دفاع بریتانیا، در مراسمی  که سفارت افغانستان در بریتانیا برای تقدیر از نظامیان بریتانیایی که در افغانستان خدمت کرده‌اند، از همراهی بریتانیا با راهبرد تقویت حضور نظامی آمریکا و متحدانش در افغانستان سخن گفته است.

وزیر دفاع بریتانیا امروز در نشست تقدیر از سربازان بریتانیایی می‌گوید، هم‌دلی مردم افغانستان برای کمک به امنیت تصویری‌ست که آن‌ها هرگز فراموش نمی‌کنند و می‌گویند در هیچ نقطه‌یی از جهان با چنین هم‌دلی‌یی مواجه نبوده‌اند. به گفتۀ او، حکومت بریتانیا این روزها بدون خسته‌گی در افغانستان مشغول آماده‌سازی کمک‌ها برای امنیت است و در نهایت «خون سربازان افغانستان و بریتانیایی نتیجه می‌دهد.»

آقای لنکستر می‌افزاید که اگرچه بیشتر از چهل هزار سرباز افغانستان و بیشتر از ۴۵۰ سرباز بریتانیایی برای بهبود وضعیت مردم افغانستان و در نبرد با افراط‌گرایی جان باخته‌اند، ولی نشانه‌‌های روشنی از بهبود اوضاع دیده می‌شود.

آقای لنکستر تأکید می‌کند که یکی از این نشانه‌ها، تعهد تازۀ آمریکا و متحدانش برای حمایت موثر از نیروهای نظامی افغانستان است. او می‌افزاید که تلاش تازۀ دولت افغانستان برای بهبود حکومتداری در زمینه‌های مختلف خصوصاً در زمینۀ مبارزه با فساد در سطوح عالی نیروهای امنیتی افغانستان برای بریتانیا دل‌گرم‌کننده است.

سیدطیب جواد، سفیر افغانستان در لندن با این که از افزایش سطح همکاری‌های نظامی میان افغانستان و بریتانیا سخن می‌گوید، به افزایش شمار افسران تحت آموزش افغانستان اشاره می‌کند که در یکی از عالی‌ترین نهادهای تربیت کادرهای ارشد نظامی ارتش بریتانیا مشغول آموزش هستند که بریتانیا قربانی‌های زیادی در افغانستان داده، ولی کمتر از تلاش آن‌ها برای حمایت از دولت مرکزی، گسترش ثبات سیاسی و حمایت از امنیت مردم افغانستان تقدیر شده است.

آقای جواد می‌گوید: «ما می‌خواهیم به آن‌ها بگوییم، افغانستان قدردان حمایت‌های جامعۀ جهانی است، خصوصاً نظامیانی که برای مقابله با شورش‌گری در افغانستان از جان خود گذشته‌اند.»

جنرال نیک کارتر، معاون پیشین فرمانده نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری ناتو در افغانستان هم در این نشست می‌گوید که بر اساس راهبرد تازه، نیروهای خارجی متحد دولت افغانستان به حمایت‌های خود تا زمانی ادامه می‌دهند که وضعیت به نفع دولت مرکزی عوض شود، بر خلاف گذشته که برای حمایت‌های نظامی یک جدول زمانی مشروط در نظر گرفته شده بود.

نیک کارتر، معاون پیشین فرمانده نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری ناتو در افغانستان تأکید می‌کند که حمایت‌ها از افغانستان تا شکست طالبان ادامه می‌یابد.

افسران بریتانیایی دعوت شده در سفارت افغانستان، پیشینۀ حضور در پایگاه نظامی باسشن (Bastion) را دارند که در ولایت هلمند واقع شده است. پایگاهی که مدتی درگیر یکی از خونین‌ترین جنگ‌های افغانستان در سال‌های اخیر بود و در این جنگ‌ها بیشترین تلفات به نیروهای بریتانیایی وارد شد.

ولی به نظر می‌آید که اعلام راهبرد تازۀ آمریکا به نظامیان روحیه داده است. بعد از کاهش شمار نیروهای خارجی در افغانستان از حدود ۱۵۰ هزار تن به بالاتر از ده هزار تن، نیروهای افغانستان تلفات سنگینی دادند. نیروهایی که از یک طرف کارآزموده‌گی نیروهای خارجی را نداشتند و از طرفی دیگر از نظر روحیۀ نظامی در وضعیت مناسبی نبودند.

اما برعکس طالبان فکر می‌کردند که با فشار بیشتر بر دولت به یکباره نظم نیروهای مسلح در مناطقی از جنوب، شرق و شمال را مختل می‌کنند و مناطق وسیعی را از کنترل دولت خارج می‌کنند. حالا وضعیت فرق کرده، ولی یکی از افسران افغانستان در گفت‌وگویی خصوصی تأکید کرد که نظامیان افغانستان کارآزموده شده‌اند و شهامت پیدا کرده‌اند، اما مسألۀ اصلی رهبری جنگ در سطحی کلان است، «آن‌ها باید بتوانند از فرصتی که دوباره به افغانستان داده شده استفادۀ لازم را ببرند.»

در حال حاضر ۶ نفر از افسران جوان افغانستان در حال آموزش در مدرسه نظامی سلطنتی سندهرست بریتانیا و سه نفر دیگر هم در حال گذراندن آموزش‌های مقدماتی برای واردشدن به این دانشکده نظامی هستند. که تحصیل همزمان ۹ افسر جوان در دانشکده‌یی با این اعتبار اهمیت زیادی برای نیروهای نظامی افغانستان دارد.

یکی از همکار‌ی‌های بریتانیا در سال‌های پسین آموزش نظامی افسران افغانستان در بهترین دانشگاه می‌باشد که افرادی چون وینستون چرچیل، نخست وزیر بریتانیا در دوران جنگ جهانی دوم و شماری از مشهور‌ترین چهره‌های نظامی بریتانیا و خاورمیانه از این دانشکده فارغ‌التحصیل شده‌اند.