يک‌شنبه 29 دلو|بهمن 1396 برابر با 18 فبروری 2018

عدم نظارت حکومت بر 21 درصد مکتب‌های هرات 6 قوس|آذر 1396

 

رییس معارف/آموزش و پرورش ولایت هرات می‌گوید که به علت ناامنی نمی‌توانند از 200 مکتب از مجموع 970 مکتب این ولایت نظارت کنند و طالبان بر این مکتب‌ها نظارت دارند. عبدالرزاق احمدی در یک نشست خبری امروز می‌گوید، ولسوالی کشک‌کهنه یکی ازولسوالی‌هایی‌ست که به جای آنان، طالبان از مکتب‌های آن نظارت می‌کنند.

آقای احمدی در این نشست همچنان از نرفتن دست‌کم 200 هزار کودک به مکتب خبر می‌دهد و علت آن را فقر و تهدیدات امنیتی عنوان می‌کند. در کنار نگرانی معارف از عدم نظارت ازمکتب‌های هرات، کم‌بود 72 درصد کتاب‌های آموزشی، ساختمان مکتب‌ها و نبود آموزگاران حرفه‌یی از چالش‌های دیگر آموزش و پرورش هرات به شمار می‌روند.

نظارت طالبان از مکتب‌ها به جای ادارۀ معارف با موجی از انتقادها در میان شماری از اعضای شورای ولایتی و فعالان مدنی هرات روبه‌رو شده است.

سیدعظیم کبرزانی، عضو شورای ولایتی هرات می‌گوید که نظارت از سوی طالبان از مکتب‌های هرات، حاکمیت قانون را زیر سوال می‌برد. جواد عمید، فعال مدنی نیز به این باور است که نظارت طالبان از مکتب‌های این ولایت، ناتوانی معارف را نشان می‌دهد.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌پذیرد که حکومت بر تمام نقاط این ولایت حاکم نیست، اما از تلاش‌های مردم برای تداوم روند آموزش در این ولایت استقبال می‌کند.

شیندند، گلران، پشتون‌زرغون و کشک‌کهنه از ولسوالی‌هایی‌اند که گفته می‌شود بیشتر در تیررسی تهدیدات امنیتی قرار دارند.