دوشنبه 28 حوت|اسفند 1396 برابر با 19 مارچ 2018

تنش در چندین ادارۀ ولایت سمنگان؛ درِ ریاست معارف بسته شد 7 قوس|آذر 1396

 

صبح امروز شماری از کارمندان ریاست معارف/آموزش و پرورش سمنگان با معاون و شماری از اعضای شورای علمای این ولایت، در یک گردهمایی اعتراضی حضور یافته و فعالیت‌های اخیر رییس معارف را غیرقانونی خواندند.

عبدالمتین سروری، رییس معارف سمنگان اخیراً با اِعمال کنترل شدید بر فهرست حاضری کارمندان و آموزگاران معارف این ولایت، چندین تن را غیرحاضر کرد.

اکنون محمدهاشم و قاری عزیز، دو تن از کارمندان این ریاست می‌گویند که رییس معارف حاضری را بهانه قرار داده و سخت‌گیری‌اش بی‌موجب است.

اما مشکل ریاست معارف دامنه‌دارتر از شکایت چند کارمند است. گلایۀ کارمندان ریاست معارف پیش شورای علما و از سوی دیگر درگیری لفظی میان اعضای شورای علما و شورای ولایتی سمنگان، گره‌های بیشتری بر معضل حاضری کارمندان ریاست معارف انداخت.

مولوی عبدالحلیم مبارز، معاون شورای علمای سمنگان و برخی دیگر از اعضای این شورا می‌گویند، در نشستی که در مقر ولایت برای حل مشکل معارف برگزار شده بود، خاتول شیرزوی، از اعضای شورای ولایتی سمنگان، به علمای حاضر در نشست توهین کرده است.

اما خاتول شیرزوی می‌گوید که در نخست اعضای شورای علما به او و یکی از کارمندان زن ریاست معارف توهین کردند.

در هر حال عبدالمتین سروری، رییس معارف سمنگان تأکید می‌کند که فعالیت‌هایش در کنترل حاضری کارمندان این ریاست، کاملاً قانونی است و شماری از عالمان دینی که در راه‌اندازی این اعتراض‌ها دست دارند، در جریان رسمیات اداری غیرحاضری کرده و مصروف کارهای شخصی‌شان بوده‌اند.

این در حالی است که درِ ریاست معارف سمنگان به دلیل برپایی چادر و اعتراض شماری از کارمندان این ریاست و اعضای شورای علمای سمنگان، از دو روز به این‌سو بر روی مراجعین بسته است.