آدينه 4 حوت|اسفند 1396 برابر با 23 فبروری 2018

نشست کندهار؛ وضعیت بحرانی و حکومت نفاق‌افکن 11 قوس|آذر 1396

 

شماری از سیاسیون امروز در نشستی در کندهار وضعیت کنونی کشور را بحرانی خوانده و از حکومت انتقاد کردند.

این نشست قرار بود روز پنج‌شنبۀ هفتۀ گذشته برگزار شود؛ اما بنابر عدم حضور عطامحمد نور امروز برگزار شد. قرار بود والی بلخ و رییس اجرایی جمعیت اسلامی و شمار دیگری از سیاست‌مداران نیز در این نشست اشتراک کنند؛ اما به هواپیمای حامل آقای نور و همراهانش اجازۀ پرواز داده نشد.

انورالحق احدی، وزیر مالیۀ پیشین در این نشست می‌گوید، امنیت در کشور وجود ندارد و در سه سال گذشته دامنۀ جنگ گسترش یافته است. به گفتۀ آقای احدی، حکومت هیچ برنامه‌یی برای تأمین صلح در کشور ندارد.

رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی می‌گوید، افغانستان با بحران سیاسی و اقتصادی مواجه است و تنها برگزاری این گونه نشست‌ها می‌تواند کشور را از بحران بیرون کند. به گفتۀ آقای نبیل، حکومت در حال نفاق‌افکنی میان اقوام است و حق را به حق‌دار نمی‌سپارد.

اما دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری در گفت‌وگویی با سلام‌وطندار، با رد گفته‌های آقای نبیل می‌گوید، هیچ حکومتی در میان اقوامش نفاق‌افکنی نمی‌کند.

اشتراک کننده‌گان نشست کندهار با انتقاد از حکومتگران می‌گویند، آنان به جای خدمت به مردم به منافع خود فکر می‌کنند و ادامۀ این وضعیت قابل قبول نیست.

اما باشنده‌گان کندهار می‌گویند، سیاست‌مداران به جای انتقاد از حکومت به سران حکومت مشوره دهند و در همکاری با آنان کشور را از بحران بیرون کنند.