آدينه 4 حوت|اسفند 1396 برابر با 23 فبروری 2018

افزایش کشت طلای سرخ در بدخشان 12 قوس|آذر 1396

 

مسؤولان ریاست زراعت بدخشان می‌گویند، پس از ایجاد قطعات نمایشی زعفران در 14 ولسوالی این ولایت، میزان علاقه‌مندی کشاورزان به کشت زعفران افزایش یافته و فرآورده‌های آنان بازار خوبی پیدا کرده است.

محمد عالم عالمی، رییس زراعت بدخشان می‌گوید که آن‌ها در سال‌های گذشته سالانه 30 تا 40 هزار کیلوگرام پیاز زعفران را از ولایت هرات به دست می‌آوردند، اما کشاورزان این ولایت از یک سال به این‌سو در زمینۀ تولید پیاز زعفران به خودکفایی رسیده‌اند.

شماری از کشاورزان بدخشان هم می‌گویند که آنان از محصولات زعفران درآمدِ خوبی دارند و همه‌ساله کشت‌زارهای زعفران‌شان را توسعه می‌دهند. کشاروزان بدخشانی به سلام‌وطندار می‌گویند، محصولات آن‌ها در بدخشان و حتا بیرون از این ولایت بازار خوبی پیدا کرده و توانسته‌اند به رشد اقتصاد خانواده‌های‌شان کمک کنند.

مسؤولان ریاست زراعت بدخشان می‌گویند که آنان به منظور ترویج کشت زعفران در این ولایت، برنامه‌های آموزشی را برای کشاورزان برگزار کرده‌اند.

رییس زراعت بدخشان می‌گوید، تا کنون 50 قطعۀ نمایشی زعفران را در این ولایت ایجاد کرده‌اند که محصولات سالانۀ این قطعات نمایشی به 30 کیلوگرام زعفران می‌رسد و آنان تلاش می‌کنند شمار این قطعات را در سال آینده افزایش دهند. به گفتۀ مسؤولان زراعت این ولایت، کشت زعفران بدیل خوبی برای کشت کوکنار است و به همین دلیل آن‌ها در تلاش‌اند تا با ایجاد قطعات نمایشی و بازار مطمئن برای کشاورزان، کشت‌زارهای زعفران را در این ولایت افزایش دهند.