يک‌شنبه 29 دلو|بهمن 1396 برابر با 18 فبروری 2018

دیده‌بان شفافیت: اعضای مجلس به منافع خود اولویت می‌دهند 14 قوس|آذر 1396

 

مسؤولان دیده‌بان شفافیت افغانستان می‌گویند، نماینده‌گان مجلس همه حین تصویب بودجۀ ملی تلاش می‌کنند تا پروژه‌هایی را در اولویت قرار دهند که به اقراب‌شان سپرده شود و سودش به آنان برسد.

سیداکرام افضلی، رییس اجرایی دیده‌بان شفافیت افغانستان امروز در یک نشست خبری در کابل می‌گوید، این نهاد بودجۀ مالی سال 1397 را بررسی کرده و از آن گزارشی را ترتیب داده است.

در این گزارش آمده است که در اصلاحات بودجۀ مالی سال 1397 یک میلیون دالر به هر ولایت اختصاص یافته و هر ولایتی که توان مصرف بودجۀ توسعه‌یی را نداشته باشد، پولش به ادارات دیگر پرداخت می‌شود.

رییس اجرایی دیده‌بان شفافیت افغانستان می‌گوید: «این یک گام خوب است؛ اما مشکلات دیگری از این بودجه است که شفافیت آن را زیر سوال می‌برد.»

به گفتۀ آقای افضلی، نماینده‌گان بدون در نظرداشت نیازمندی باشنده‌گان کشور، پروژه‌های دل‌خواه خود را با استفاده از صلاحیت‌شان بالای وزارت مالیه می‌قبولاند.

اما عبدالقادر زازی، وطن‌دوست، منشی مجلس نماینده‌گان می‌گوید، اگر دیده‌بان شفافیت افغانستان اتهاماتش را ثابت نکند، به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهد شد.

بودجۀ ملی سال 1397 در حال حاضر زیر بررسی مجلس نماینده‌گان قرار دارد. همه سال حین تصویب آن میان حکومت و نماینده‌گان اختلافاتی پیدا می‌شود.