يک‌شنبه 29 دلو|بهمن 1396 برابر با 18 فبروری 2018

واکنش‌ها به تصمیم ترامپ؛ از کابل تا مسکو 16 قوس|آذر 1396

 

دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحدۀ آمریکا به روز چهارشنبه اعلام کرد که این کشور بیت‌المقدس (اورشلیم) را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد و به همین دلیل دستور انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به این شهر را صادر کرد.

رسمیت‌شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی ترامپ واکنش‌های شدید جهانی را در پی داشته و نگرانی حکومت افغانستان را نیز برانگیخته است. دفتر رسانه‌های ارگ ریاست جمهور با نشر خبرنامه‌یی نگاشته است که تصمیم آمریکا برای انتقال سفارتش از تل‌آویو به بیت‌المقدس سبب جریحه‌دارشدن احساسات تمام مسلمانان جهان شده و روند صلح را در خاورمیانه به مخاطره می‌اندازد.

در این خبرنامه آمده است که حکومت وحدت ملی و مردم افغانستان با دیگر مسلمانان جهان خواهان تأمین حقوق حقۀ مردم فلسطین برای داشتن یک دولت مستقل هستند.

در بخش دیگری از این خبرنامه آمده که بیت‌المقدس به حیث نخستین قبلۀ مسلمانان جهان، باید بر بنیاد قوانین جهانی، مصوبات سازمان ملل‌متحد و خواست میلیون‌ها مسلمان تثبیت شود.

در همین حال، عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت در یک نشست خبری در این باره واکنش نشان داده و می‌گوید که مردم فلسطین حق دارند در صلح زنده‌گی کنند و این تصمیم به تحکیم صلح در خاورمیانه کمکی نمی‌کند.

به همین گونه شماری از احزاب جهادی نیز در افغانستان به این تصمیم ترامپ واکنش نشان دادند.

عبدالرب الرسول سیاف، رهبر حزب دعوت اسلامی افغانستان از پیامدهای این تصمیم هشدار می‌دهد و می‌گوید که آمریکا باید از پی‌آمدهای ناگوار این تصمیم توسط موقف جدیدش جلوگیری کند.

از سوی دیگر اسحاق اتمر، آگاه سیاسی دربارۀ اعلام بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل می‌گوید که با این تصمیم ترامپ امکان دارد تشنج در فلسطین و کشورهای عربی بیشتر شود.

اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد نیز اظهار نگرانی کرده‌اند که با به رسمیت شناخته‌شدن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به این شهر، راه حل دو کشور مستقل برای دستیابی به یک صلح پایدار بین فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها به خطر می‌افتد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌یی مخالفت خود را با «تصمیم یک‌جانبه‌یی» که «صلح بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها را به خطر بیندازد» اعلام کرد، «اکنون در این لحظه التهاب‌آور تأکید می‌کنم هیچ راه‌حلی به غیر از تشکیل دو کشور مستقل وجود ندارد. راه حل جایگزینی وجود ندارد. موضوع اورشلیم آخرین موضوعی است که باید در جریان مذاکرات میان دو طرف طرح شود.»

فرانسه تصمیم ترامپ را به عنوان یک «تصمیم یک‌جانبه» رد کرده است. بریتانیا اعلام کرده که اقدام دولت ترامپ کمکی به صلح نمی‌کند و تنها راه حل مناقشه بیت‌المقدس این است که این شهر را که به دو نام شناخته می‌شود، بر اساس توافقی که سر میز مذاکرات حاصل می‌شود به دو بخش فلسطینی و اسرائیلی تفکیک کرد.

معاون وزیر خارجۀ روسیه نیز در واکنش به تصمیم ترامپ در به رسمیت‌شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل گفت که مسکو در شورای امنیت از موضع رییس جمهور آمریکا درباره بیت‌المقدس انتقاد خواهد کرد.

فلسطینیان کرانۀ باختری و نوار غزه شب گذشته با برپایی تظاهراتی خشم خود را از اقدام آمریکا ابراز کردند.

صدها شهروند ترکیه نیز چهارشنبه‌شب در برابر کنسول‌گری آمریکا در شهر استانبول در اعتراض به تصمیم ترامپ دربارۀ قدس تظاهرات کردند.

بسیاری از شهرهای اردن نیز چهارشنبه‌شب شاهد تظاهرات اعتراضی به تصمیم ترامپ بود.

صدها تن از آواره‌گان فلسطینی در لبنان نیز در اعتراض به تصمیم ترامپ به خیابان‌ها ریختند. تظاهرات‌کننده‌گان از اردوگاه راشدیه در جنوب لبنان در محکومیت تصمیم آمریکا شعار سر دادند.

در همین حال چراغ‌های صحن‌ مسجد الاقصی هم دیشت همزمان با اعلام تصمیم ترامپ درباره بیت‌المقدس خاموش شد و به گفتۀ شاهدان و خبرنگاران این اقدام در اعتراض به تصمیم آمریکا انجام شده است.

وزارت امور خارجۀ عراق تصمیم دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا را رد کرد. این وزارت هشدار داد که این تصمیم منطقه را به سمتی که سرنوشت آن معلوم نیست سوق خواهد داد.

عربستان سعودی نیز تصمیم دونالد ترامپ را محکوم کرده و این اقدام را توجیه‌ناپذیر و غیرمسؤولانه خواند.

کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۵ تصویب کرد که سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل شود اما در سال ۱۹۹۹ به دلیل آنکه تشخیص داده شد که این مصوبه «امنیت ملی» آمریکا را به خطر می‌اندازد به اجرا درنیامد. از آن زمان تاکنون رؤسای جمهور آمریکا هر شش ماه یک بار اجرای مصوبه کنگره را به تعویق انداخته‌اند.