آدينه 31 حمل|فروردین 1397 برابر با 20 اپریل 2018

جمع‌آوری روزانه 12 میلیون؛ طالبان در فراه گمرک ایجاد کرده‌اند 19 قوس|آذر 1396

 

طالبان روزانه بیش از 12 میلیون افغانی از محصول گمرکی موترها در فراه به دست می‌آورند.

حکیم نوری، ولسوال پشت‌کوهِ ولایت فراه به سلام‌وطندار می‌گوید که طالبان از 6 ماه به این‌سو در مسیر گمرک این ولایت در 15 کیلومتری مرکز ولسوالیِ پشت‌کوه، گمرک شخصی ایجاد کرده‌اند.

به گفتۀ ولسوال پشت‌کوه، گمرک شخصی طالبان در روستاهای ملالعل محمد و اور این ولسوالی مستقرند و افراد این گروه از هر موتر باربری، 5 تا 8 هزار افغانی پول می‌گیرند و برای آنان تعرفۀ گمرکی توزیع می‌کنند.

آقای نوری می‌افزاید، روزانه 250 تا 300 موتر از سوی طالبان گمرک می‌شود. او می‌گوید، این مشکل را با مقام‌های محلی و مرکزی در میان گذاشته‌اند، اما تاکنون در این باره هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

جمیله امینی، عضو شورای ولایتی فراه نیز با تأیید این موضوع می‌گوید، تعرفۀ گمرکی طالبان به تناسب بار موترها از 8  تا 15 هزار افغانی تعیین می‌شود. به گفتۀ امینی، بازرگانان این مشکل را به گوش والی رساندند، اما والی گفته است که این مشکل بازرگانان است و باید خودشان با طالبان به تفاهم برسند.

این عضو شورای ولایتی خاطرنشان می‌کند، افراد طالبان در نشستی که با بزرگانان و تاجران این ولایت داشته‌اند، تعرفۀ گمرکی را از 15 تا 40 هزار افغانی تعیین کرده بودند، اما پس از چانه‌زنی‌های زیاد، این رقم به 8 تا 15 هزار افغانی کاهش یافت.

جمیله امینی می‌گوید که پیش از این در ساحۀ گمرک کنونی طالبان، سه پاسگاه پولیس قرار داشت، اما به دلیل حملات پی‌هم طالبان، والی دستور جمع‌آوری این پاسگاه‌ها را صادر کرد.

بانو امینی می‌افزاید، طالبان به تاجران گفته‌اند که تا چند ماه دیگر تعرفۀ گمرکی را افزایش می‌دهند تا درآمدشان به 30 میلیون افغانی برسد.

ناصر مهری، سخنگوی والی فراه توزیع تعرفۀ گمرکی از سوی طالبان را تأیید می‌کند، ولی جمع‌آوری پاسگاه‌های این ساحه به دستور والی را رد می‌کند. به گفتۀ سخنگوی والی فراه، این مشکل با مقام‌های مرکزی در میان گذاشته شده، اما تا کنون هیچ اقدامی انجام نشده است.

طالبان تاحال در این باره چیزی نگفته‌اند.