آدينه 31 حمل|فروردین 1397 برابر با 20 اپریل 2018

بلند بخوانید تا حافظۀ‌تان بهتر یاری کند 19 قوس|آذر 1396

 

پژوهش تازۀ دانشگاه واترلوی کانادا می‌گوید که حافظۀ انسان متنی که با صدای بلند خوانده شود را بهتر و خوب‌تر جذب می‌کند و تا مدت طولانی‌یی در خود جای می‌دهد.

پروفیسور کولن مک‌لید، استاد دانشگاه واترلو که این پژوهش را «تأثیر تولید» نام نهاده می‌گوید، روخوانی از روی کاغذ و کامپیوتر و تکرار خاموشانۀ آن تأثیر به سزایی در یادگیری و برداشت موضوع دارد، اما بیشتر از همه، تکرار چندین بار با صدای بلند می‌تواند موضوع را برای مدتی طولانی در حافظه جا دهد.

پروفیسور مک‌لید کار روی این پژوهش را در سال 2010 آغاز کرد و این مطلب در مجلۀ حافظۀ ایالات متحدۀ آمریکا منتشر شده است.

به گفتۀ آقای مک‌لید، تکرار با صدای بلند می‌تواند در موقعیت مناسب مطلب را به یاد خواننده بیاورد، به معنای دیگر، وقتی با صدای بلند مطلبی را مرور می‌کنید، مدتی بعد وقتی با مشابه موضوع روبه‌رو می‌شوید، مطالب تکرارشده خودکار به ذهن خواننده می‌آید.

این پژوهش روی دانش‌آموزان به چهار نوع انجام شده است. به شماری از دانش‌آموزان گفته شده تا مواردی را خاموشانه مرور کنند. سپس مطالبی را با صدای بلند بخوانند. در قدم سوم با صدای خود ثبت کنند و دوباره بشنوند و در آخرین مورد از دهن فرد دیگری بشنوند؛ در نتیجه دیده شده است، مطالبی که دانش‌آموزان با صدای بلند آن را مرور کرده‌اند بهتر و خوب‌تر در حافظۀ‌شان سپرده شده است.

اما به ترتیب خواندن خاموشانه، از دهن فرد دیگری شنیدن و شنیدن صدای خودشان نتایج بدتری در به یادآوری مطالب داشته‌اند.

پروفیسور کولن، می‌گوید که نیاز نیست تمام مطالب را با صدای بلند خواند، بلکه صرفاً نکات مهم با صدای بلند تکرار شود. این پژوهش مختص به یادگیری نیست در به یادآوردن نیز نقشی به سزا دارد. مطمئناً زمانی شده که وقتی از خانه بیرون می‌شوید با خود با صدای بلند گفته باشید «مبایلم را گرفتم؟»، «کلید که فراموشم نشد؟!»...

این پژوهش تاکنون به پایان نرسیده و آقای مک‌لید به دنبال دلیل تأثیر بلندخواندن مطلب روی یادگیری و ته‌نشینی آن در حافظه است.


این مطلب در وب‌سایت CBC منتشر شده است.