آدينه 31 حمل|فروردین 1397 برابر با 20 اپریل 2018

پکتیا در برابر بامیان، دایکندی و پنجشیر؛ واکنش‌ها به گفته‌های حکمتیار 20 قوس|آذر 1396

 

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت امروز در نشست شورای وزیران با اشاره به گفته‌های روز گذشتۀ گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی می‌گوید که باید با قضایا به گونۀ مسؤولانه برخورد شود. آقای عبدالله با انتقاد از تلاش‌ها برای تفرقه‌افکنی می‌گوید که امروز از هر چیز دیگری وحدت ملی مردم افغانستان مهم است.

آقای عبدالله از سیاست‌گران کشور می‌خواهد که با درک مسؤولیت‌های دینی و ملی‌شان در این بخش همواره متوجه باشند.

شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان نیز در پیوند به گفته‌های دیروز گلبدین حکمتیار نیز واکنش نشان دادند و با نکوهش‌ و موضع‌گیری‌های حکمتیار می‌گویند، کسانی که به تعصبات قومی و مذهبی در کشور دامن می‌زنند، خائن ملی هستند.

محمدعارف رحمانی، نمایندۀ مردم غزنی در مجلس می‌گوید، شماری به اشارۀ سازمان‌های استخبارات خارجی به تعصبات قومی دامن می‌زنند و این افراد خائن ملی‌اند.

 نصرالله صادقی‌زاده نیلی، نمایندۀ مردم دایکندی در مجلس نماینده‌گان نیز می‌گویند، باید برای وحدت مردم تلاش شود نه ایجاد اختلاف و فتنه.

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی روز گذشته در یک گردهمایی در ولایت خوست گفت که به برخی ولایت‌های جنوب‌شرقی نسبت به ولایت‌های بامیان، دایکندی و پنجشیر سهم کمتر در دولت داده شده و خواهان سهم بیشتر به ولایت پکتیا نسبت به ولایت‌‌های بامیان، دایکندی و پنجشیر شد.

آقای حکمتیار همچنان جزیره‌های مستقل قدرت در کشور را انتقاد کرد و گفت که این وضعیت باید پایان یابد.