آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

اعتراض‌ها به یورش نیروهای امنیت ملی به مکتب افغان-ترک 22 قوس|آذر 1396

بهزاد رسولی سلام‌وطندار  

نیروهای امنیت ملی روز گذشته یک مکتب دخترانه افغان-ترک را در منطقۀ تایمنی بازرسی کردند. این اقدام بی‌سابقه سبب اعتراض خانواده‌های دانش‌آموزان این مکتب شده است. این خانواده‌ها حکومت را به نقض حریم خصوصی آموزش و پرورش کشور و دانش‌آموزان متهم می‌کنند.

به گفتۀ مسؤولان مکتب‌های افغان-ترک، نیروهای امنیت ملی چهار آموزگار این مکتب را با خود برده‌اند و با تعرض به حریم خصوصی، سبب ایجاد وحشت میان دانش‌آموزان شده‌اند.

فضل‌احمد معنوی، رییس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات و یکی از معترضان می‌گوید، مسؤولان امنیتی باید همین امروز پاسخی برای توجیه این عملکرد وحشت‌افگنانه داشته باشند.

صدیق‌الله توحیدی، عضو کمیتۀ خانواده‌های دانش‌آموزان نیز در این همایش اعتراضی می‌گوید که این گونه اعمال باعث می‌شود سلامت روانی دانش‌آموزان و خانواده‌های‌شان از بین برود.

دانش‌آموزان مکتب‌های افغان-ترک می‌گویند، آموزش نباید قربانی سیاست‌های حکومت شود. رابعه عزیزی، یورش نیروهای امنیت ملی باعث شده شوکه شوند و حالت روحی‌شان صدمه ببیند. رابعه می‌گوید، با چنین فشار روانی نشستن پای برگۀ آزمون دشوار است.

فواد حیدری، معاون مکتب‌های افغان-ترک در افغانستان به سلام‌وطندار می‌گوید که سه تن از این آموزگاران شهروند ترکیه و یکی از آن‌ها اهل افغانستان بوده است. به گفتۀ آقای حیدری، نیروهای امنیت بدون جواز وارد مکتب شده‌اند و تا هنوز در مورد سرنوشت آموزگاران اطلاعی در دست ندارند.

اما یک منبع امنیت ملی که نخواست نامش فاش شود به سلام‌وطندار می‌گوید که عملیات آنان بر ضد نهاد افغان-ترک نبود و بررسی مطابق حکم دادگاه و دادستانی انجام شده و پولیس منطقه نیز از این موضوع باخبر بوده است.