آدينه 31 حمل|فروردین 1397 برابر با 20 اپریل 2018

افغانستان پس از یمن بیشترین قربانی ماین را دارد 23 قوس|آذر 1396

 

مسؤولان موسسه افغان‌های متأثر از ماین می‌گویند که رقم تلفات قربانیان ماین سال گذشته 1310 تن بود اما این رقم امسال به 1943 تن رسیده است. بنابر این رقم، افغانستان پس از یمن مقام دوم را از لحاظ قربانیان ماین دارد.

اسلام‌الدین محمدی، رییس این مؤسسۀ امروز در نشستی خبری در کابل با ارایه گزارش «کمپاین جهانی علیه ماین» می‌گوید، بر اساس گزارش کمپاین جهانی توقف ماین، آمار قربانیان ماین در افغانستان «بسیار بلند» است.

به گفتۀ آقای محمدی رقم جهانی قربانیان ماین در سال 2016 میلادی به 8605 تن می‌رسد که از این رقم 78 را درصد غیرنظامیان تشکیل می‌دهند و از این میان 42 درصد زنان و کودکان‌اند. محمدی می‌افزاید، عدم توجه دولت افغانستان و کمبود بودجه سبب شده به گونۀ کافی به قربانیان ماین در کشور رسیده‌گی نشده است.

در این نشست شماری از قربانیان ماین نیز حضور داشتند. آنان می‌گویند، قربانیان ماین در کشور از دید منفی شهروندان، عدم توجه حکومت و رسیده‌گی به مشکلات آنان رنج می‌برند.

سیدعالم هاشمی، رییس بهزیستی و توان‌بخشی وزارت کار، امور اجتماعی شهدا و معلولین عدم توجه به قربانیان ماین در کشور را می‌پذیرد و می‌گوید، آنان برنامه‌هایی را برای رسیده‌گی بهتر به قربانیان ماین روی دست دارد.

افغانستان بر اساس میثاق اوتاوا ملزم است تا سال ۲۰۲۳ میلادی، ساحات ماین‌گذاری‌شده را پاکسازی کند؛ اما همواره نهادهای ماین‌پاکی نبود بودجۀ کافی، تداوم جنگ و ماین‌گذاری دوبارۀ ساحات پاکسازی‌شده را از جمله بزرگترین مشکلات‌شان برای رسیدن به این هدف عنوان می‌کنند.