آدينه 31 حمل|فروردین 1397 برابر با 20 اپریل 2018

آمار تانک و رنجر نیروهای امنیتی زیر پای طالبان در شمال 24 قوس|آذر 1396

نجیم رحیم سلام‌وطندار  

بر اساس اطلاعات سلام‌وطندار از منابع نظامی و شوراهای ولایتی پنج ولایت شمال و شمال‌‌شرقی کشور، طالبان در حال حاضر بیش از 70 تانک هاموی و 150 موتر رنجر ارتش و پولیس را در اختیار دارند.

مسؤولان ولایت‌های کندز، بغلان، بدخشان، فاریاب و جوزجان می‌گویند، وجود تانک‌های هاموی ارتش در نزد طالبان را خطرناک می‌دانند و می‌گویند، اگر این وسایط نابود نشوند، طالبان از آن‌ها در حملات انتحاری شبیه حملات در پکتیا استفاده خواهند کرد.

محمدصَفر، آمر امنیت پولیس کندز به سلام‌وطندار می‌گوید که در پی دو دور سقوط کندز به دست طالبان، وسایط بی‌شمار نظامی به دست این گروه افتاد و هرچند شمار زیادی از این وسایط در حملات هوایی نابود شدند، اما هنوز هم حدود 20 تانک هاموی و 70 رنجر نزد طالبان است.

با این حال آمر امنیت فرماندهی پولیس کندز می‌گوید که دو ماه پیش در نتیجۀ چند عملیات هوایی شش تانک هاموی نابود شده است.

حمدالله دانشی که در زمان سقوط کندز برای بار نخست به دست طالبان، سرپرستی این ولایت را به عهده داشت، می‌گوید که افراد این گروه در آن زمان بیش از 40 تانک هاموی را با خود برده بودند.

محمدنبی بیان، آمر امنیت فرماندهی پولیس بدخشان می‌گوید که در این ولایت، 7 تانک هاموی و 13 رنجر نزد طالبان است. اما عبدالله‌ناجی نظری، عضو شورای ولایتی این ولایت می‌گوید که طالبان در نبردهای چند سال اخیر 17 تانک هاموی و 14 رنجر نیروهای امنیتی را با خود برده‌اند.

امیرگل حسین‌خیل، آمر امنیت فرماندهی پولیس بغلان، وجود تانک‌های هاموی و رنجرهای نیروهای امنیتی در نزد طالبان این ولایت را تأیید می‌کند، اما می‌گوید که شمار دقیق این وسایط معلوم نیست. با این حال محمدظریف ظریف، عضو شورای ولایتی این ولایت می‌گوید که حدود 12 تانک هاموی و 30 رنجر نزد طالبان این ولایت است.

دلاورشاه دلاور، فرمانده پولیس فاریاب نیز می‌گوید که بالاتر از 20 تانک هاموی و 19 رنجر نیروهای امنیتی در اختیار طالبان این ولایت قرار دارد. ولی عبدالاحد ایلیگ، عضو شورای ولایتی این ولایت می‌گوید که آمار موترهای نظامی موجود پیش طالبان به 30  رنجر می‌رسد.

مسؤولان امنیتی جوزجان نیز می‌گویند، طالبان در این ولایت دو تانک هاموی در اختیار داشتند، از این رقم یک تانک دوباره به کنترل‌شان درآمده و تانک دیگر نیز در نتیجۀ حملات هوایی از بین رفته است، اما رقم رنجرهایی که این گروه در این ولایت در اختیار دارد شش است.

بر بنیاد اطلاعات رقم وسایط نظامی نیروهای امنیتی که به اختیار طالبان در آمده در ولایت‌های سمنگان، مزار و تخار به صفر می‌رسد.

بر اساس اطلاعات به دست آمده، ایالات متحده آمریکا، هر تانک هاموی را به هزینۀ 220 هزار دالر آمریکایی برای نیروهای امنیتی کشور خریداری می‌کند.

در تازه‌ترین مورد، آمریکا قرارداد خرید 1673 تانک هاموی را به هزینۀ 356 میلیون دالر، با کمپنی «ای ام جنرال» امضا کرده است. گفته می‌شود این تانک‌ها به زودی به حکومت افغانستان سپرده شوند.