آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

تکرار فاجعۀ میرزااولنگ؛ رقم تلفات غیرنظامیان در سرپل بالاست 25 قوس|آذر 1396

 

اعضای شورای ولایتی و برخی از باشنده‌گان روستای تبر ولسوالی سانچارک ولایت سرپل می‌گویند، راکت‌پراکنی نیروهای امنیتی استفادۀ طالبان از خانه‌های غیرنظامیان به عنوان سپر رقم تلفات غیرنظامیان را به شدت افزایش داده است.

محمدنور رحمانی، رییس شورای ولایتی سرپل می‌گوید که در نتیجۀ درگیری‌های دو روز گذشته بیش از 10 غیرنظامی به شمول زنان و کودکان کشته شده‌اند و دست‌کم 50 تن دیگر زخم برداشته‌اند.

صعبت‌الله، از آواره‌گان روستای تبر سلام‌وطندار می‌گوید که قربانیان رویداد تبر بر روی جاده‌ها افتاده‌اند و هنوز طالبان و نیروهای امنیتی خانه‌های غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند.

اما ذبیح‌الله امانی، سخنگوی والی سرپل می‌گوید که در این سلسله حملات، به طالبان تلفات سنگینی وارد شده است. او می‌پذیرد که این درگیری‌ها جان بسیاری از غیرنظامیان را به خطر انداخته و به آمار کشته‌ها و زخمیان افزوده است.

شماری از فعالان مدنی سرپل و جوزجان با نگرانی از افزایش تلفات غیرنظامیان می‌گویند که بی‌توجهی حکومت در برابر ولسوالی سانچارک فاجعه‌یی بزرگتر از درۀ میرزااولنگ را در پی خواهد داشت.

خواستیم دربارۀ تلفات غیرنظامیان دیدگاه مقام‌های امنیتی را نیز داشته باشیم؛ اما مسؤولان امنیتی و گروه طالبان در این باره حاضر به گفت‌و گو نشدند.

گروه طالبان و داعش حدود پنج ماه پیش روستای میرزااولنگ ولسوالی صیادِ سرپل را تصرف کردند و بیش از 50 غیرنظامی را کشتند، 18 تن را زخمی کردند و 150 خانواده را به گروگان گرفتند.