آدينه 31 حمل|فروردین 1397 برابر با 20 اپریل 2018

مخالفان و موافقان برکناری عطامحمد نور در مجلس 29 قوس|آذر 1396

 

تنش ارگ و رییس اجرایی حزب جمعیت مجلس نماینده‌گان را به دو دسته تقسیم کرد.

شماری از اعضای مجلس در نشست عمومی امروز می‌گویند، رییس جمهور باید در بارۀ پذیرش استعفای آقای نور، تجدید نظر کند. به گفتۀ آنان، پذیرش استعفای والی بلخ در شرایط کنونی به نفع کشور نیست و سبب افزایش ناامنی‌ها در شمال می‌شود.

نذیراحمد حنفی، عضو مجلس نماینده‌گان می‌گوید، آقای نور به باشنده‌گان بلخ خدمت کرده و استعفای او نباید از سوی رییس جمهور پذیرفته می‌شد.

اما قدرت‌الله ذکی، عضو دیگر مجلس می‌گوید که حکومت میراثی نیست و رییس جمهور می‌تواند والی هر ولایتی را برکنار و به جایش شخص دیگری را تعیین کند.

در پیوند به موضوع پذیرش استعفای آقای نور از سوی رییس جمهور، حزب جمعیت اسلامی نیز با صدور اعلامیه‌یی واکنش نشان داده است. در این اعلامیه که شب گذشته به نشر رسیده، آمده است که حزب جمعیت از موضع آقای نور، جدأ پشتی‌بانی می‌كند و استعفانامۀ نشرشده ازسوی ارگ را فاقد مشروعيت می‌داند.

در این اعلامیه به حکومت هشدار داده شده‌ که اگر ارگ در این اقدام انحصارطلبانۀ خود که با سوء‌استفاده از حضور جامعۀ جهانی صورت می‌گیرد، تجدید نظر نکند؛ جمعیت اسلامی خود را ملزم می‌داند تا با استفاده از هرگزینه‌یی از حق مسلم و مشروع مردم افغانستان دفاع کند.