آدينه 31 حمل|فروردین 1397 برابر با 20 اپریل 2018

نگرانی‌ها از قوت‌گیری طالبان در بلخ پس از نور 30 قوس|آذر 1396

 

در پی نگرانی‌های اخیر مبنی بر بروز ناامنی پس از برکناری عطامحمد نور، والی بلخ از سوی ریاست جمهوری، روستای قولتاق در ۱۰ کیلومتری مرکز ولسوالی دولت‌آباد به دست طالبان افتاد.

با آن که نیروهای امنیتی این روستا را پس از 10 ساعت از طالبان پس گرفتند، اما محمدکریم، ولسوال دولت‌آباد از ضعف روحیۀ نیروهای امنیتی مستقر در این ولسوالی پس از تنش میان ادارۀ محلی بلخ و حکومت مرکزی نگران است.

به گفتۀ ولسوال دولت‌آباد، در حال حاضر ۹ روستای این ولسوالی به گونۀ کامل در کنترل مخالفان مسلح دولت قرار دارد.

شماری از بزرگان قومی ولسوالی دولت‌آباد نیز می‌گویند که در بیشتر مناطق این ولسوالی طالبان شبانه حاکم‌اند و به جز مخالفان مسلح کسی جرأت گشت‌وگذار را ندارد.

قهارخان که به نماینده‌گی از مردم محل با طالبان گفت‌وگو کرده است، از حضور نزدیک به 100 طالب مسلح با جنگ افزارهای سبک و سنگین در ولسوالی دولت‌آباد سخن می‌زند.

عبدالرزاق قادری، معاون امنیت فرماندهی پولیس بلخ از واپسگیری روستای قولتاق ولسوالی دولت‌آباد سخن می‌زند و می‌گوید، دو تن از نیروهای خیزش مردمی در حملۀ طالبان ناپدید شده‌اند و هنوز خبری از آن‌ها نیست.

آقای قادری همچنان از دستگیری 19 طالب در عملیات ویژۀ نیروهای امنیتی در ولسوالی چمتال بلخ و پاک‌سازی شماری از روستاهای این ولسوالی از هراس‌افگنان خبر می‌دهد.

با ادامۀ تنش‌های برخاسته از برکناری عطامحمد نور از سوی ریاست جمهوری و مخالفت آقای نور با این تصمیم ارگ، مسؤولان امنیتی بلخ از آمادگی‌ها برای مقابله با بروز هرگونه شورش و ناامنی در این ولایت خبر داده‌اند.