آدينه 31 حمل|فروردین 1397 برابر با 20 اپریل 2018

تأکید بر همکاری‌های منطقه‌یی در نشست شورای امنیت سازمان ملل برای افغانستان 30 قوس|آذر 1396

 

شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهان همکاری‌های منطقه‌یی برای تأمین صلح در افغانستان شد.

در نشست امروز شورای امنیت سازمان ملل که با محوریت افغانستان برگزار شده بود، آنتونیو گوتریش گزارش خود را در باره وضعیت افغانستان ارایه کرد.

تادامیچی یاماموتو، نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل برای افغانستان نیز در این نشست می‌گوید، برای تحقق صلح و ثبات در این کشور باید از نشست‌هایی چون نشست روند کابل که قرار است به تاریخ اول فبروری برگزار شود، استفاده کرد.

او می‌گوید که نباید این فرصت را از دست داد و باید برای حل سیاسی معضل افغانستان با طالبان گفت‌وگو شود.

آقای یاماموتو می‌گوید که بنیاد سیاست همکاری‌های منطقه‌یی افغانستان باید روشن و واضح باشد. او همچنان به جنجال‌های کابل-اسلام‌آباد بر سر خط مرزی دیورند اشاره‌ کرد و از دو طرف خواست تا برای حل این مشکل آستین بالا بزنند و مردم را از مشکلات بیشتر رهایی بخشند.

محمود صیقل، نمایندۀ دایمی افغانستان برای سازمان ملل حملات موشکی پاکستان بر مناطق مرزی افغانستان را محکوم کرد و همچنان از دستاوردهای حکومت وحدت ملی یادآور شد. آقای صیقل می‌گوید که افغانستان در تلاش است تا نقش پررنگی در توسعۀ منطقه‌یی داشته باشد و بر همین اساس تفاهم‌نامه‌هایی با کشورهای اوزبیکستان و ترکمنستان عقد کرده است.

آقای صیقل همچنان از همکاری مسکو در کنار واشنگتن برای صلح افغانستان استقبال کرد.

کورو بیشو، نمایندۀ جاپان در سازمان ملل که ریاست نشست را بر عهده داشت، گفت که کشورش آماده است در برگزاری انتخابات افغانستان همکاری کند. آقای بیشو همچنان تأکید کرد که انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها و مجلس نماینده‌گان سال آینده برگزار شود.