آدينه 31 حمل|فروردین 1397 برابر با 20 اپریل 2018

نمایش قدرت؛ نور می‌گوید که ارگ و سپیدار نمی‌توانند برکنارش کنند 2 جدی|دی 1396

 

عطامحمد نور، رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی و والی برکنارشدۀ بلخ با واکنش تند در برابر تصمیم ارگ می‌گوید: «از قدرت کنار نمی‌رود و ارگ و سپیدار نمی‌توانند او را برکنار کنند.» آقای نور هشدار می‌دهد که پیش از برکناری‌ و تأیید استعفایش گفته بود که به این تصمیم نه می‌گوید و هر قدمی که در این رابطه ارگ بردارد، «او ده قدم برمی‌دارد.» او می‌گوید که حرف‌های بسیار خطرناکی است که اکنون نمی‌خواهد بگوید.

آقای نور که در همایشی به مناسبت سالگشت «شهادت عبدالقادر ذبیح‌الله» در بلخ سخنرانی می‌کرد، می‌افزاید که قربانی‌های زیادی برای آزادی افغانستان داده‌اند و اکنون چند تنی که از غرب و اروپا امده‌اند، می‌گویند که باید محاکمه شوید.

نور با اشاره به مذاکرات با ارگ که چندی پیش انجام شد می‌گوید، در حالی که والی بوده، عملاً در رأس یک حزب قدرتمند، سرتاسری و افغانستان‌شمول وارد گفت‌وگو با ارگ شده است. او می‌افزاید، در انتخابات سال‌های 2004، 2009 و 2014 نقشی محوری داشته و حزبش با اتحاد احزاب دیگر به شمول حزب اسلامی «قانونی» به رهبری عبدالهادی ارغندیوال و مجموع شهروندان دیگر حرکت‌های قوی‌یی را به راه انداخت و این انتخابات‌ها را مشروعیت بخشید.

او می‌گوید که با وجود تقلب در انتخابات 2014 ایستاده‌گی‌اش سبب شد تیم مقابل تن به تقسیم قدرت دهد. به گفتۀ نور، او مستقیماً طرف گفت‌وگو با ارگ بوده و با موقفی که داشته در تقسیم قدرت نقش بارزی ایفا کرده و توانسته معضل تقسیم قدرت را حل کند.

عطامحمد نور خاطرنشان می‌کند که موقف مدیریت یک ولایت برایش بسیار کوچک است و در گفت‌وگوهای بسیار مهم، نقش اساسی را بازی کرده و «در این صورت چه‌گونه به آسانی برکنار شده می‌تواند.»

او با اشاره به اشرف‌غنی می‌گوید: «هر خصومتی که با من می‌کند، حقش است. مخالفش بودم. علیه تیمش کار می‌کردم، ضدش حرف زدم. بعد از حکومتش هم خلاف حکومتداری‌اش حرف زدم. خوب می‌فهمد که من کیستم. تصمیم دارم. پایم هم نمی‌لرزد و در سیاست هم کسی نیستم که مرا بازی داده بتوانند.»

نور می‌گوید که با تلاش‌های بسیار عبدالله عبدالله را بر کرسی ریاست اجرایی رسانده‌ و فکر می‌کرده همسنگر قهرمان ملی، مهرۀ خوبی برای سیاست و قدرت است و با مخالفت‌های زیادی از سوی اعضای ارشد جمعیت، از او حمایت کرده است.

اما اکنون عبدالله عبدالله را «مار آستین» می‌خواند و می‌گوید که رییس اجرایی در پی تقسیم حزب جمعیت است. نور می‌افزاید که رییس اجرایی همۀ متحدانش را در پرتگاه سقوط روبه‌رو کرده است، «اما ما تمام توطئه‌ها را از بین می‌بریم، دندانت به جان ما نمی‌خلد، دندانت را می‌شکنانیم.»

به گفتۀ والی برکنارشدۀ بلخ، 70 تا 80 درصد مخالفت‌های علیه‌اش از سوی عبدالله عبدالله است و در هر نشستی تلاش می‌کند که چهرۀ او را خدشه‌دار کند. نور می‌گوید که عبدالله نامزد حزب جمعیت برای کرسی ریاست اجرایی است و «در صورتی که جمعیت بخواهد، ارگ نامزد دیگری را برای این کرسی انتخاب می‌کند.»

رییس اجرایی حزب جمعیت در بارۀ خودش می‌گوید، هر تصمیمی که جمعیت بگیرد مطیع آن است، «اگر بخواهند کنار می‌روم و اگر نخواهند چنان کوه بر کرسی ولایت بلخ خواهم ماند.»

نور می‌افزاید که به خاطر تهدیدات داعش و طالبان و عدم تطبیق پروژه‌های تروریستی بر کرسی ولایت بلخ باقی خواهد ماند.

عطامحمد نور می‌گوید که جمعیت حزبی با پیشینۀ بیش از 60 سال مبارزه است، «جمعیت مانند احزاب بادآورده نیست، میلیون‌ها معلول و شهید برای آزادی کشور داده است، بزرگترین رهبرهای خود را از دست داده است. جمعیت یگانه حزبی است که قدرت را به کرزی تسلیم کرد و در تاریخ چنین رویکردی پیشینه نداشته است. جمعیت همیشه برای تأمین امنیت کار کرده و از این حرکت خود برنمی‌گردد.»

رییس اجرایی حزب جمعیت در بخشی از سخنرانی‌اش با اشاره به ارگ می‌گوید که از آمریکا و بریتانیا علیه‌شان نام نبرد، «این کشورها برای رشد افغانستان آمده اند و میلیون‌ها انسان را به دو دکتر نمی‌فروشند (محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله).»

نور می‌گوید که نامۀ برکناری جنرال عبدالرازق، فرمانده پولیس کندهار و یکی از فرماندهان بانفوذ نیز نوشته شده، اما آنان دست‌شان یکی است و «پدر کسی ما را تکان داده نمی‌تواند.» او می‌گوید که پشتوانۀ محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی و عبدالرشید دوستم، معاون نخست رییس جمهور را دارد و آقای دوستم حتا گفته است که تمام اعضای حزب جنبش تحت رهبری‌اش خواهند بود.

عطامحمد نور از حرکت‌های اعتراضی که پس از اعلام تأیید استعفایش از سوی مردم در بیشتر ولایت‌ها انجام شد استقبال می‌کند و از هوادارانش می‌خواهد که برای اکنون از حوصله کار گیرند و در صورت دوام وضعیت دست به حرکت‌های مدنی بزنند و در صورتی که باز هم گوش شنوا پیدا نشد «دست به گزینۀ بعدی خواهد زد.»

نور از نیروهای امنیتی می‌خواهد تمام تمرکزشان را برای رویارویی با تروریسم معطوف کنند و در صورت دوام توطئه‌ها به آن‌ها نیز توسل خواهد کرد

در روزهای آغاز هفتۀ گذشته ارگ ریاست جمهوری از تأیید استعفای عطامحمد نور که «چندی پیش» سپرده شده بود، خبر داد. اما ساعاتی بعد این خبر از سوی آقای نور رد شد. رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی گفت که این استعفا در زمان مذاکرات و در صورت تعهدات ارگ در برابر خواست‌های جمعیت انجام شده بود و اکنون اعتبار ندارد.