آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

هشدار اسماعیل خان: برکناری نور «عواقب فاجعه‌باری» دارد 3 جدی|دی 1396

 

محمداسماعیل خان، یکی ازفرماندهان پیشین جهادی امروز در یک نشست خبری در هرات، اقدام اخیر رییس جمهور برای برکناری عطامحمد نور، رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی از سمت ولایت بلخ را به پیامد‌های کودتای 7 ثور 1357 پیوند می‌دهد و هشدارمی‌دهد که برکناری آقای نور سبب به وجودآمدن فاجعۀ جبران‌ناپذیری خواهد شد.

در کودتای 7 ثور 1357 حکومت سردارمحمد داوودخان از سوی حزب دموکراتیک خلق افغانستان نابود شد و به باور آگاهان، این موضوع سرآغاز ورود نیروهای شوری سابق به افغانستان و آغاز جنگ‌های داخلی بود.

محمداسماعیل خان تأکید می‌کند که حذف عطامحمد نور سبب حضور گستردۀ داعش و طالبان در شمال کشور و تقلب گسترده در انتخابات پیش‌رو خواهد شد.

این فرمانده پیشین جهادی می‌افزاید که 50 درصد حکومت وحدت ملی سهم حزب جمعیت و حامیانش است و از حکومت می‌خواهد که حق آنان را نادیده نگیرد. او همچنان از رییس جمهور می‌خواهد که از سیاست حذف رهبران جهادی دست بکشد و فرمانش مبنی بر برکناری عطامحمد نور را پس بگیرد.

هم‌زمان با واکنش محمداسماعیل خان، امرالله صالح رهبر روند سبز افغانستان در صفحۀ فیس‌بوک حمایتش را از عبدالله عبدالله اعلام کرده و نوشته است که حکومت از چند سال به این‌سو در پی تضعیف ریاست اجرایی بوده است.

به گفتۀ آقای صالح، خروج هر یک از حامیان تیم اصلاحات و همگرایی به مشروعیت ریاست اجرایی و نقش دکترعبدالله عبدالله صدمه‌زده نمی‌تواند.

این در حالی‌ست که عطامحمد نور روز گذشته دکتر عبدالله را «مار آستین» خواند و گفت که آقای عبدالله در‌ حالی‌که از نشانی جمعیت به قدرت رسیده، اما در حق این حزب و شمار دیگر از همسنگران خود جفا کرده است.

هم‌زمان با این واکنش‌ها، شماری از باشنده‌گان، بزرگان قومی و اعضای شورای ولایتی و هواداران حزب جنبش و جمعیت در یک نشست اعتراضی در جوزجان می‌گویند که ارگ با حذف چهره‌های تاثیرگذار، در پی ناامن ساختن شمال و تطبیق پروژۀ گروه‌های داعش و طالبان است.

به گفتۀ آنان، ارگ با طرح برنامه‌های سیستماتیک می‌خواهد با حذف چهره‌های تأثیرگذار، زمینه را برای انتخابات ناعادلانه مهیا کند.